Ce este un certificat de testare de uzina (MTC)?
Un certificat de testare la uzina (MTC) - numit și un raport de testare la uzina (MTR), certificat de testare a materialelor sau certificat de inspecție - este documentul oficial emis de un producător de metal care dovedește că un anumit lot de material îndeplinește cerințele standardului și comenzii de achiziție specificate.
Gândiți-vă la un MTC ca fiind cartea de identitate a materialului și fișa medicală combinate. Așa cum un pașaport confirmă cine ești și o fișă medicală confirmă datele tale de sănătate, un MTC confirmă ce este oțelul (calitatea, compoziția) și cum funcționează (proprietăți mecanice). Fără el, o bucată de oțel inoxidabil este pur și simplu metal neidentificat.

În industriile reglementate - petrol și gaze, recipiente sub presiune, produse farmaceutice, procesare alimentară, construcții navale și construcții - un MTC nu este opțional. Este un document legal cerut de codurile de inginerie, agențiile de reglementare și sistemele de management al calității. O livrare fără un MTC valid nu ar trebui să fie niciodată acceptată pentru aplicații-critice de siguranță.
Standard industrial:Cadrul global pentru tipurile MTC este EN 10204:2004 - „Produse metalice: tipuri de documente de inspecție”. În ciuda faptului că este un standard european, este menționat în contractele de achiziții și planurile de calitate din întreaga lume. Înțelegerea EN 10204 este primul pas pentru înțelegerea oricărui MTC.
De ce contează MTC-urile: mizele reale-lumii
Noii profesioniști văd uneori revizuirea MTC ca pe o hârtie - un exercițiu de bifare-înainte ca materialul să intre în producție. Inginerii de calitate cu experiență știu mai bine. Eșecurile MTC sunt o sursă importantă de-incidențe industriale reale și întârzieri ale proiectelor. Luați în considerare aceste consecințe documentate ale erorilor MTC:
Livrări respinse:Un producător de recipient sub presiune primește o placă inoxidabilă de 316L cu un MTC care arată molibden la 1,85% - sub minimul de 2,00%. Întreaga livrare este respinsă, programul navei este întârziat cu patru săptămâni, iar furnizorul suportă costurile de re-aprovizionare.
Inspecții normative eșuate:Sistemul WFI al unei fabrici farmaceutice este construit cu materiale certificate conform EN 10204 Tip 2.2 atunci când specificațiile tehnice au cerut 3.1. În timpul unui audit FDA, este identificat decalajul de trasabilitate. Sistemul trebuie să fie re-calificat - cost: sute de mii de dolari.
Frauda cu certificate:Investigațiile Comisiei de Reglementare Nucleară (NRC) și Executivul pentru Sănătate și Siguranță din Regatul Unit (HSE) au documentat cazuri de MTC falsificate - în care datele reale de compoziție au fost modificate pentru a demonstra conformitatea. Contramăsura este testarea Positive Material Identification (PMI) la primire.
Asigurări și răspundere:Dacă echipamentul defectează și MTC nu poate demonstra că materialul a îndeplinit specificațiile, garanția producătorului și acoperirea de asigurare pot fi nule. MTC este o dovadă principală în orice dispută juridică legată de materiale-.
Anatomia unui MTC: Cele 12 secțiuni cheie
Fiecare MTC, indiferent de furnizor sau format, conține aceleași informații fundamentale organizate în secțiuni previzibile. Tabelul de mai jos prezintă aceste secțiuni și explică importanța fiecăreia - ghidul dvs. de referință pentru citirea oricărui certificat pe care îl întâlniți:
|
# |
Secția MTC |
Ce Conține |
De ce contează |
|
1 |
Identitatea morii/producătorului |
Nume, adresa, mărci de acreditare, logo |
Confirmă originea; permite urmărirea de audit a furnizorilor |
|
2 |
Declarație de tip de certificat |
tip EN 10204 (2.2, 3.1 sau 3.2); data emiterii; cert. număr |
Definește nivelul legal de verificare - care trebuie să corespundă cerinței dvs. de PO |
|
3 |
Referință pentru comandă / achiziție |
Numărul de comandă al clientului, numărul comenzii morii, numărul bonului de livrare |
Conectează certificatul la tranzacția dvs. specifică |
|
4 |
Descriere produs |
Calitatea, forma produsului (placa/conducta/bara), dimensiuni, cantitate, greutate |
Confirmați că aceasta se potrivește cu ceea ce ați comandat și primit de fapt |
|
5 |
Număr de căldură / turnare |
ID alfanumeric unic pentru lotul de topire (de exemplu, H247591) |
Cotorul de trasabilitate - trebuie să se potrivească cu marcajul fizic de pe material |
|
6 |
Compoziție chimică |
% real din fiecare element (C, Si, Mn, P, S, Cr, Ni, Mo, N etc.) |
Datele de conformitate de bază - compară fiecare valoare cu limitele specificațiilor de grad |
|
7 |
Proprietăți mecanice |
Rezistenta la tractiune, efortul de curgere/rezistenta, alungirea, duritatea (daca este necesar) |
Verificați că materialul îndeplinește cerințele minime de rezistență și ductilitate |
|
8 |
Condiție de tratament termic |
Recoacet, stins și revenit, tratat cu soluție, ca-laminat |
Afectează proprietățile mecanice finale și comportamentul la coroziune |
|
9 |
Testare non-distructivă (NDT) |
Rezultate UT, RT, PT, MT (dacă sunt specificate în ordine) |
Necesar pentru recipientele sub presiune,{0}}critice pentru siguranță sau conformarea cu codul ASME/PED |
|
10 |
Teste suplimentare |
Impact (Charpy), IGC, duritate, PMI, granulație (dacă este comandat) |
Testele specifice aplicației-trebuie să apară aici dacă sunt specificate în PO |
|
11 |
Declarație de conformitate standard |
Declarație de conformitate cu standardul de produs ASTM / EN / ISO |
Declarație legală conform căreia materialul îndeplinește standardul specificat |
|
12 |
Semnătura(e) autorizată(e) |
Numele inspectorului, titlul, data, ștampila; Semnătură TPI (pentru 3.2) |
Fără semnătură valabilă, certificatul este nul din punct de vedere juridic |
Tabelul 1: Cele 12 secțiuni cheie ale fiecărui certificat de testare a morii - Ce să găsiți și de ce contează
Principiul cheie:Secțiunile 5 (Numărul de căldură) și 12 (Semnătura autorizată) sunt cele două elemente ne-negociabile ale oricărui MTC valid. Un certificat care lipsește fie este nul din punct de vedere legal, indiferent de cât de complet apar restul datelor.
Tipuri de certificate EN 10204: știți ce obțineți
Înainte de a citi un singur număr pe un MTC, trebuie mai întâi să confirmați ce tip de certificat este acesta. EN 10204 definește patru tipuri, iar distincția este critică - ea determină dacă datele de testare de pe certificat se referă de fapt la materialul specific pe care îl primiți sau pur și simplu la un produs similar produs în condiții similare.

|
Tip |
Nume |
Nivel de independență |
Caz de utilizare tipic |
|
2.1 |
Declarație de conformitate |
Numai producătorul; fără date de testare |
Structural ne-critic; aplicații comerciale cu risc scăzut- |
|
2.2 |
Raport de testare |
Producător; date de inspecție ne-specifice |
Comerciale generale; fabricație cu cerințe de calitate moderate |
|
3.1 |
Certificat de inspecție 3.1 |
Inspector autorizat de producător (independent de producție) |
Vase sub presiune, petrol și gaze, farma, construcții navale - majoritatea codurilor industriale |
|
3.2 |
Certificat de inspecție 3.2 |
Producător + terță parte independentă acreditată (BV, TUV, SGS, LR…) |
Nuclear, aerospațial, apărare, critic offshore - cea mai înaltă asigurare necesară |
Tabelul 2: Tipuri de certificate EN 10204 - O privire
Cea mai importantă distincție:Tipurile 2.1 și 2.2 sunt ne-specifice -, este posibil ca datele să nu provină din lotul dvs. real. Tipurile 3.1 și 3.2 sunt specifice lotului-specific -, datele pot fi urmărite direct la numărul de căldură al materialului pe care îl primiți. Pentru orice aplicație-critică sau reglementată de siguranță, 3.1 este minimul absolut.
Cum să citiți un MTC: Procesul în 8 pași
Urmați acești opt pași de fiecare dată când primiți un MTC cu livrare de material. Acest proces durează 10-15 minute per certificat și este cea mai rentabilă verificare a calității disponibilă - care detectează erori înainte ca acestea să devină probleme costisitoare.

PASUL 1Confirmați tipul de certificat
Căutați declarația de tip EN 10204 - care ar trebui să apară vizibil pe certificat, de obicei în antet sau lângă blocul de semnătură. Formularea obișnuită include:
„Certificat de inspecție în conformitate cu EN 10204 Tip 3.1”
„Raport de testare a materialelor - EN 10204:2004 - 3.1”
„Certificat de conformitate - EN 10204 Tip 2.2”
Dacă nu este specificat nici un tip EN 10204, tratați documentul cu precauție extremă. Contactați furnizorul și solicitați un certificat formatat corect înainte de a accepta livrarea pentru utilizare reglementată.
Verificare rapidă:Tipul de certificat se potrivește cu ceea ce a specificat comanda dvs. de achiziție? Dacă OP-ul dvs. necesita 3.1 și ați primit un 2.2, opriți - nu continuați până când nu este furnizat certificatul corect.
PASUL 2Verificați referința comenzii și descrierea produsului
Găsiți numărul comenzii de achiziție (PO) de pe certificat și comparați-l cu comanda dvs. reală. Apoi verificați descrierea produsului:
Nota:Scrie „316L” (sau UNS S31603, sau EN 1.4404) - exact așa cum este specificat în PO?
Forma produsului:Placă, foaie, țeavă, bară, tub - se potrivește cu ceea ce ați comandat?
Dimensiuni:Grosimea, lățimea, lungimea, diametrul - se potrivesc cu elementele rând de comandă?
Cantitate si greutate:Greutatea declarată ar trebui să se potrivească aproximativ cu livrarea reală.
Orice discrepanță în descrierea produsului - chiar și o diferență de sufix de calitate, cum ar fi „316” vs „316L” -, trebuie rezolvată înainte ca materialul să fie utilizat. „L” din 316L (Low Carbon) nu este cosmetic; este diferența dintre un material potrivit pentru ansambluri sudate și unul care poate sensibiliza la zonele de sudură.
PASUL 3Localizați și înregistrați numărul de căldură
Numărul de căldură (numit și numărul de turnare sau numărul de topire) este cel mai important identificator de trasabilitate de pe MTC. Este codul unic atribuit de producătorul de oțel unei anumite topituri - fiecare bucată de material din topitura respectivă are același număr de căldură și aceeași compoziție.
Sarcina ta la acest pas este să încrucișezi fizic-numărul de căldură de pe certificat cu marcajul de pe materialul real. Plăcile, țevile și bara din oțel inoxidabil sunt de obicei marcate cu:
Șablon cu cerneală pe suprafață (cel mai comun pentru placă)
Ștanțarea matriței sau gravarea vibra-în metal
Etichete adezive sau etichete cu cod-culori (pentru articole sau accesorii mici)
Notați numărul căldurii din certificat. Du-te la material. Găsiți marcajul. Comparați personaj cu caracter. Dacă nu se potrivesc cu -, opriți imediat. O nepotrivire a numărului de căldură este cea mai gravă eroare MTC pe care o veți întâlni.
Regula critică:Dacă numărul de căldură de pe MTC nu se potrivește cu marcajul de pe materialul fizic, certificatul nu se aplică materialului respectiv. Nu îl utilizați, nu îl procesați, nu presupuneți că este o eroare materială. Treceți imediat la managerul dvs. QA.
PASUL 4Verificați compoziția chimică
Secțiunea compoziție chimică enumeră procentul măsurat efectiv al fiecărui element de aliere din analiza spectrografică a căldurii specifice. Acestea sunt datele care demonstrează că materialul este ceea ce pretinde a fi.
Pentru a verifica această secțiune, aveți nevoie de standardul aplicabil de produs -, de exemplu, ASTM A240 pentru plăci din oțel inoxidabil sau EN 10088-2 pentru inox laminat plat. Standardul definește procentul minim și maxim permis pentru fiecare element. Sarcina ta este să confirmi că fiecare valoare de pe MTC se încadrează în aceste limite.
Tabelul de mai jos prezintă un exemplu de lucru pentru plăci din oțel inoxidabil 316L conform ASTM A240. Toate valorile se încadrează în specificații:
|
Element |
Spec. Min (%) |
Spec. Max (%) |
Valoarea certificatului (%) |
Stare |
|
Carbon (C) |
- |
0.030 |
0.021 |
✔ PASS |
|
Siliciu (Si) |
- |
0.75 |
0.42 |
✔ PASS |
|
Mangan (Mn) |
- |
2.00 |
1.35 |
✔ PASS |
|
Fosfor (P) |
- |
0.045 |
0.028 |
✔ PASS |
|
sulf (S) |
- |
0.030 |
0.002 |
✔ PASS |
|
Crom (Cr) |
16.00 |
18.00 |
16.72 |
✔ PASS |
|
Nichel (Ni) |
10.00 |
14.00 |
10.48 |
✔ PASS |
|
Molibden (Mo) |
2.00 |
3.00 |
2.11 |
✔ PASS |
|
azot (N) |
- |
0.10 |
0.047 |
✔ PASS |
|
Fier (Fe) |
Echilibru |
Echilibru |
68.83 |
✔ PASS |
Tabel 3: Verificarea compoziției chimice - 316L Oțel inoxidabil (ASTM A240) Exemplu de lucru
Acordați o atenție deosebită carbonului din materialele de calitate „L”, cromului și molibdenului ca elemente primare de rezistență la coroziune și fosforului și sulfului ca impurități reziduale care trebuie să rămână scăzute.
Fii atent la asta:Dacă orice element de pe MTC arată un număr rotund (de exemplu, Cr=17.00%, Ni=12.00%) cu valori identice repetate pe mai multe certificate, este posibil să vă uitați la valori nominale „tipice” mai degrabă decât la rezultate ale testelor specifice căldurii reale-- un semn distinctiv al datelor ne-specifice (Tipul 2.2) ca și cum ar fi prezentate31.
PASUL 5Verificați proprietățile mecanice
Proprietățile mecanice confirmă faptul că materialul are rezistența, flexibilitatea și duritatea necesare pentru aplicația dvs. Proprietățile cheie pe care le veți găsi pe majoritatea MTC-urilor din oțel inoxidabil sunt:
Rezistența la tracțiune (Rm sau UTS):Tensiunea maximă pe care o poate suporta materialul înainte de fracturare. Pentru placa 316L (ASTM A240): minim 485 MPa.
Tensiune de dovadă / rezistență la curgere (Rp0,2):Stresul la care materialul începe să se deformeze permanent. Pentru placa 316L (ASTM A240): minim 170 MPa.
Alungire (A):Cât de mult se întinde materialul înainte de rupere, exprimat în procente. Valori mai mari înseamnă mai mult material ductil și formabil. Pentru 316L: minim 40%.
Duritate:Rezistenta la indentarea suprafetei. Pentru placa 316L: maxim 217 HBW (Brinell) sau 96 HRB (Rockwell B).
|
Proprietate |
Spec. Min |
Spec. Max |
Valoarea certificatului |
Stare |
|
Rezistența la tracțiune (Rm) |
485 MPa |
- |
567 MPa |
✔ PASS |
|
Efort de probă Rp0,2 (randament) |
170 MPa |
- |
241 MPa |
✔ PASS |
|
Alungire (A50mm) |
40% |
- |
53% |
✔ PASS |
|
Duritate (Brinell, HBW) |
- |
215 HBW |
165 HBW |
✔ PASS |
Tabel 4: Verificarea proprietăților mecanice - 316Plăcuță L (ASTM A240) Exemplu de lucru
Rețineți: pentru proprietățile mecanice, rezistența la tracțiune, limita de curgere și alungirea au cerințe minime - valoarea reală trebuie să fie egală cu sau peste minimul. Duritatea are de obicei un maxim -, valoarea nu trebuie să o depășească.
PASUL 6Confirmați starea tratamentului termic
Starea de tratament termic vă spune starea metalurgică finală a materialului. Afectează direct atât proprietățile mecanice atinse, cât și rezistența disponibilă la coroziune. Pentru oțelurile inoxidabile, cele mai frecvente condiții pe care le veți vedea sunt:
Recoacet (A) sau Recoacet în soluție (SA):Materialul a fost încălzit la 1000-1100 de grade și stins rapid. Aceasta dizolvă orice carburi, omogenizează microstructura și oferă rezistență la coroziune și ductilitate optime. Aceasta este condiția standard și corectă pentru inoxul 316L.
Laminat la cald (HR sau HRAP):Laminat la cald, recoacet și murat - obișnuit pentru plăcile grele. Calitate mai scăzută a suprafeței decât-laminată la rece, dar solidă din punct de vedere structural.
Laminat la rece (CR sau 2B):Laminarea suplimentară-la rece după recoacere oferă un finisaj mai neted al suprafeței și toleranțe dimensionale mai strânse.
Calit și revenit (Q+T):Frecvent în cazul oțelurilor de structură carbon și slab aliate-, nu este tipic pentru oțelurile inoxidabile austenitice.
Dacă starea de tratament termic lipsește din certificat, solicitați clarificări de la furnizor. O placă din oțel inoxidabil furnizată în stare-laminată (ne-recoace) va avea o rezistență la coroziune degradată și nu ar trebui acceptată pentru aplicații critice-de coroziune.
PASUL 7Verificați testele suplimentare necesare
În funcție de aplicație și de specificația comenzii de achiziție, pot fi necesare teste suplimentare dincolo de chimia de bază și proprietățile mecanice. Acestea sunt prezente pe MTC numai dacă au fost comandate în mod specific - nu sunt automate. Testele suplimentare comune includ:
Testarea impactului Charpy:Necesar pentru serviciul cu temperatură joasă-(aplicații criogenice, structuri offshore, vase sub presiune în climă rece). Specifică energia de impact minimă (Jouli) la o temperatură de testare definită.
Test de coroziune intergranulară (IGC):Practica ASTM A262 E (test Strauss) - confirmă că materialul nu este sensibilizat și va rezista atacului intergranular în timpul funcționării. Necesar pentru anumite vase sub presiune și aplicații nucleare.
Identificarea pozitivă a materialului (PMI):Verificare XRF sau OES că nota este corectă. Din ce în ce mai solicitat în aplicațiile de petrol și gaze și farmaceutice în urma cazurilor documentate de fraudă materială.
Testare cu ultrasunete (UT):Scanează ASTM A578 sau EN 10307 - pentru laminări interne, incluziuni sau porozitate în plăcile grele. Obligatoriu pentru conformitatea cu codul vaselor sub presiune în multe jurisdicții.
Număr de ferită / Ferită Delta:Pentru depozitele de sudură austenitică și unele produse turnate, - confirmă că conținutul de ferită se află în intervalul 3–8 FN pentru a preveni fisurarea sudurii.
Dacă OP-ul dvs. a specificat oricare dintre aceste teste și acestea nu apar pe MTC, certificatul nu este-conform cu comanda dvs. Emiteți un raport de ne-conformitate (NCR) înainte de a continua.
PASUL 8Validați Semnătura și Autorizarea
Pasul final și esențial este confirmarea că certificatul a fost autorizat în mod corespunzător. Fără o semnătură validă, un MTC nu este altceva decât o fișă de date - nu are statut juridic ca document certificat.
Pentru EN 10204 Tip 3.1:Căutați semnătura reprezentantului de inspecție autorizat al producătorului -, de obicei intitulată „Manager de calitate”, „Inginer de inspecție” sau „Director tehnic”. Semnătura trebuie să fie originală sau un echivalent digital autorizat, cu numele semnatarului tipărit alături, titlul acestuia și data emiterii.
Pentru EN 10204 Tip 3.2:Trebuie să vedeți DOUĂ semnături - inspectorul producătorului ȘI un reprezentant denumit al unui organism terț independent, acreditat-. Certificatul ar trebui să identifice organizația TPI (Bureau Veritas, TUV, SGS, Lloyd's Register, DNV, Intertek sau echivalent) și în mod ideal să includă numărul de referință al acreditarii TPI.
Data emiterii trebuie să fie concomitentă cu testarea și livrarea - un certificat datat cu ani după data de producție revendicată este un semn de avertizare serios. Semnătura autorizată este asigurarea dvs. că o persoană calificată și responsabilă a examinat toate datele și a confirmat că îndeplinesc cerințele.
Steaguri roșii: 8 semne de avertizare pe orice MTC
Inginerii de calitate cu experiență dezvoltă recunoașterea modelelor pentru problemele MTC. Următoarele sunt cele mai comune semne de avertizare - dintre care oricare ar trebui să declanșeze o suspendare a livrării și o interogare oficială a furnizorului:
|
Steagul Roșu |
Ce vezi pe MTC |
De ce este o problemă |
|
Nepotrivirea numărului de căldură |
Căldura certă nr. ≠ marcaj pe material fizic |
Trasabilitatea este întreruptă - nu poate confirma că acest certificat acoperă acest material |
|
Valorile „tipice” listate |
Compoziția arată valori rotunde sau identice pentru mai multe certificate |
Date probabil ne-specifice (Tip 2.2), nu rezultate reale ale testelor specifice de căldură- |
|
Semnătură lipsă sau ilizibilă |
Câmpul pentru semnătură gol, doar fotocopiat sau ștampilă digitală |
Certificatul nu are valabilitate legală fără o semnătură autorizată, urmăribilă |
|
Tipul de certificat nedeclarat |
Niciun tip EN 10204 nu este menționat nicăieri pe document |
Nu se poate confirma nivelul de verificare - poate fi doar o declarație 2.1 |
|
Element în afara specificațiilor |
Cr=15.3% pe un certificat 316L (cerință minimă: 16,0%) |
Materialul direct de ne-conformitate- nu îndeplinește gradul specificat |
|
Nota greșită pe certificat |
Certificatul indică „304L”, dar PO și marcajul indică „316L” |
Amestecare critică-up - 304L nu conține Mo; material greșit pentru majoritatea aplicațiilor |
|
Nicio declarație de conformitate standard |
Lipsește „conform ASTM A240” sau declarația echivalentă |
Producătorul nu a atestat conformitatea cu niciun standard măsurabil |
|
Două semnături de la aceeași companie (3.2) |
Linie terță-semnată de departamentul QA al producătorului. |
O terță parte 3.2 - care nu este validă trebuie să fie independentă (BV, TUV, SGS, DNV etc.) |
Tabelul 5: Semnale roșii MTC comune, semne de avertizare și acțiuni recomandate
Contramăsuri de bune practici:Pentru materiale critice de -valoare ridicată sau de{1}}siguranță, efectuați teste de identificare pozitivă a materialelor (PMI) bazate pe XRF- la primire -, indiferent de ceea ce arată MTC. PMI durează mai puțin de 30 de secunde pe măsurare și oferă o confirmare elementară-la-independentă. Este cea mai eficientă apărare împotriva fraudei certificatelor.
Referința elementului chimic: Ce înseamnă fiecare simbol
Dacă sunteți nou în citirea tabelelor de compoziție chimică MTC, simbolurile elementelor și semnificația lor pot fi intimidante. Tabelul de mai jos oferă o referință în limbaj simplu-pentru elementele enumerate cel mai frecvent pe MTC-urile din oțel inoxidabil:
|
Simbol |
Element |
Rol în oțel inoxidabil |
Limită specificație cheie (316L) |
|
C |
Carbon |
Rezistența (la %) - în exces provoacă sensibilizare și coroziunea zonei de sudură |
Mai mică sau egală cu 0,030% (gradul L este critic) |
|
Cr |
Crom |
Formează un strat protector pasiv de Cr₂O₃; minim 10,5% definește inoxidabil |
16.0–18.0% |
|
Ni |
Nichel |
Stabilizează structura austenitică; îmbunătățește tenacitatea și formabilitatea |
10.0–14.0% |
|
lu |
Molibden |
Îmbunătățește în mod dramatic rezistența la coroziune la gropi și crăpături în medii cu clorură |
2.0–3.0% |
|
Mn |
Mangan |
Dezoxidant; înlocuiește parțial Ni în seria 200; păstrează austenita |
Mai mic sau egal cu 2,00% |
|
Si |
Siliciu |
Dezoxidant; îmbunătățește-rezistența la oxidare la temperatură ridicată |
Mai mic sau egal cu 0,75% |
|
P |
Fosfor |
Impuritate reziduală; excesul reduce sudabilitatea și duritatea |
Mai mic sau egal cu 0,045% |
|
S |
Sulf |
Impuritate reziduală; niveluri foarte scăzute critice pentru rezistența la coroziune |
Mai mic sau egal cu 0,030% |
|
N |
Azot |
Întărește austenita; sporește PREN în clasele super austenitice și duplex |
Mai mic sau egal cu 0,10% |
|
Nb / Ta |
Niobiu / Tantal |
Se stabilizează împotriva sensibilizării (seria 321, 347); permite placarea sudură în 625 |
Specificații pe grad (nu în 316L) |
Tabelul 6: Elemente chimice comune ale MTC-urilor din oțel inoxidabil - Simboluri, roluri și limite tipice
Amintiți-vă:Compoziția chimică a unui MTC este întotdeauna valoarea reală măsurată din căldura specifică - și nu o valoare țintă sau nominală. Dacă specificația spune că Cr trebuie să fie 16,0–18,0% și MTC arată 15,8%, aceasta este o ne-conformitate - chiar dacă materialul „arata” bine.
Lista de verificare MTC
Utilizați această listă de verificare pentru fiecare MTC primit cu o livrare de material. Acesta acoperă toți cei opt pași într-un format potrivit pentru procedura de inspecție primită sau pentru documentația sistemului de management al calității:
|
✓ |
Element de verificare |
Referinţă |
Acțiune dacă a eșuat |
|
☐ |
Tipul de certificat corespunde cerinței PO (EN 10204 2.2 / 3.1 / 3.2) |
EN 10204:2004 |
Respinge livrarea; contactați furnizorul pentru certificarea corectă |
|
☐ |
Numărul de căldură/turnat de pe certificat se potrivește cu marcajul fizic de pe material |
EN 10204 §4 |
Opriți - nu folosiți material; cere explicatii |
|
☐ |
Descrierea produsului se potrivește cu PO (clasă, formă, dimensiuni, cantitate) |
Comandă de achiziție |
Creșterea NCR (Raport de ne-conformitate); ține materialul |
|
☐ |
Toate elementele chimice în limitele specificațiilor |
ASTM A240 / EN 10088 (sau standardul aplicabil) |
Respinge lotul; solicitați re-testarea sau înlocuirea căldurii |
|
☐ |
Toate proprietățile mecanice îndeplinesc sau depășesc minimele |
Standard de produs aplicabil |
Respinge lotul; solicitați re-testare cu o probă proaspătă |
|
☐ |
Condiție de tratament termic declarată și adecvată |
Standard de produs |
Verificați cu moara dacă nu este clar; afectează ductilitatea și coroziunea |
|
☐ |
Orice rezultate NDT necesare prezente și conforme |
Caietul de sarcini / Cod |
Nu se poate utiliza pentru serviciul sub presiune fără documentele NDT necesare |
|
☐ |
Declarație standard de conformitate prezentă |
EN 10204 §4.2 |
Certificatul nu are o bază legală pentru conformitatea cu codul |
|
☐ |
Semnătură(e) autorizată(e) prezentă(e), lizibilă, datată |
EN 10204 §4.2 |
- Solicitare de re-emitere a certificatului nevalid din punct de vedere juridic |
|
☐ |
Pentru 3.2: organismul-terț este numit, independent și acreditat |
EN 10204 Tip 3.2 |
Nu este un certificat 3.2 valid - trec la managerul QA al proiectului |
Tabelul 7: Lista de verificare a verificării MTC - 10-Procedura de inspecție la intrarea punctului
Această listă de verificare trebuie completată, semnată și depusă împreună cu MTC-ul original în înregistrările dumneavoastră de trasabilitate a materialelor. Pentru proiectele reglementate de ISO 9001, codurile ASME sau PED, aceste înregistrări trebuie păstrate pe durata de viață a echipamentului - de obicei 25 de ani sau mai mult.
Depunerea și păstrarea MTC-urilor: obligația dvs. de documentare
Un MTC este valoros doar dacă este accesibil atunci când este necesar. Pentru industriile reglementate, obligația de a păstra certificarea materialului nu se încheie atunci când echipamentul este construit -, ci continuă pe toată durata de viață operațională a activului.
Cerințe minime de păstrare
Codul recipientului sub presiune ASME (ASME VIII):Documentația materialului trebuie păstrată ca parte a raportului de date al producătorului - accesibil autorităților de inspecție la cerere.
Directiva UE privind echipamentele sub presiune (PED):Documentația tehnică (inclusiv MTC) trebuie păstrată timp de 10 ani de la ultimul echipament produs.
Managementul calității ISO 9001:Informațiile documentate care demonstrează conformitatea produsului trebuie controlate și păstrate conform programului de păstrare al organizației.
Farmaceutică (FDA / EU GMP):Certificarile materialelor pentru echipamentele de contact cu produsul-ar trebui păstrate pe toată durata de viață a unității, plus perioadele de inspecție de reglementare aplicabile.
Sistemul de înregistrare a celor mai bune practici
Scanați toate MTC-urile în PDF la inspecția primită - certificatele originale de hârtie se deteriorează în timp.
Fișierul electronic în funcție de proiect, apoi de numărul PO, apoi de numărul de căldură -, permițând preluarea rapidă în timpul auditurilor.
Conectați înregistrarea digitală MTC la echipamentul din sistemul dvs. de gestionare a activelor.
Pentru proiectele critice, mențineți un registru de urmărire a materialelor (Jurnal MTR) care mapează fiecare bucată de material la numărul său de căldură și referința MTC.
Întrebări frecvente
A: Un certificat de conformitate (CoC) este o declarație generală conform căreia un produs îndeplinește o cerință specificată - echivalentă cu EN 10204 Tip 2.1. Nu conține date reale de testare. Un MTC (Tipurile 3.1 sau 3.2) este un document susținut de date-cu rezultate reale ale testelor chimice și mecanice din lotul de material specific. Pentru aplicațiile reglementate, este întotdeauna necesar un MTC cu date reale de testare; un singur CoC este insuficient.
Î: Pot accepta un MTC scanat sau trimis prin e-mail?
A: Da - MTC-urile scanate sau trimise prin e-mail sunt acceptate pe scară largă în lanțurile de aprovizionare moderne și au același statut juridic ca și originalele pe hârtie, cu condiția ca semnătura să fie autentică și documentul să nu fi fost modificat. Cu toate acestea, pentru cele mai critice aplicații (nucleare, aerospațiale), unele contracte necesită originale cu-cerneală umedă sau semnături digitale criptate PKI-.
Î: Ce ar trebui să fac dacă o valoare chimică este ușor în afara specificațiilor?
A: Orice valoare în afara limitei de specificație este o ne-conformitate -, nu există „ușor în afara”. Emiteți un raport de ne-conformitate (NCR), plasați materialul în carantină și notificați furnizorul. Puteți solicita o concesiune (acceptarea oficială a unei abateri cunoscute, aprobată de autoritatea de inginerie relevantă) pentru abateri minore, dacă aplicația o permite -, dar aceasta trebuie să fie documentată și aprobată, niciodată acceptată în tăcere.
Î: Am nevoie de un MTC pentru oțel inoxidabil care va fi folosit pentru decorațiuni non-structurale?
A: Pentru aplicații pur decorative, non-structurale, fără-produs-contact -, cum ar fi placarea arhitecturală vizibilă de la distanță -, un certificat de tip 2.2 este de obicei suficient. Cu toate acestea, dacă materialul va intra în contact cu alimente, produse farmaceutice, apă sau substanțe chimice sau va fi sudat în orice ansamblu structural sau de rulment de presiune-, un MTC de 3,1 este minim prudent.
Î: Ce este PMI și când ar trebui să-l folosesc?
A: Positive Material Identification (PMI) utilizează fluorescența cu raze X-portabile (XRF) sau spectrometria cu emisie optică (OES) pentru a măsura compoziția elementară a unui material în câteva secunde, direct pe suprafața produsului primit. Utilizați PMI ori de câte ori primiți aliaje-de valoare mare (duplex, super duplex, aliaje de nichel), ori de câte ori un certificat pare inconsecvent sau suspect și ca o prelevare de rutină de 10-20% pentru livrările de materiale critice. PMI nu poate înlocui un MTC, dar oferă o verificare puternică-încrucișată- în timp real.
Concluzie
Citirea unui certificat de testare a fabricii este o abilitate profesională de bază pentru toți cei care lucrează cu materiale metalice -, de la achiziții și inspecția primită până la proiectarea tehnică și asigurarea calității. Ceea ce ar putea părea inițial ca o pagină densă de numere și coduri urmează o structură previzibilă care, odată înțeleasă, poate fi citită și verificată în 10-15 minute.
Procesul în opt-pași din acest ghid - confirmă tipul de certificat, verifică referința comenzii, potriviți numărul de căldură, verificați chimia, verificați proprietățile mecanice, confirmați tratamentul termic, verificați teste suplimentare, validați semnătura - acoperă fiecare element al unei revizuiri MTC complete. Aplicați-l sistematic, documentați-vă rezultatele și înregistrați certificatele cu înregistrările de trasabilitate pe durata de viață a echipamentului.
Calitatea materialului începe pe hârtie înainte de a începe în metal. Un MTC valid, verificat corect este prima și cea mai fundamentală garanție a dvs. că materialul care ajunge la unitatea dvs. este exact ceea ce a fost specificat, dintr-o sursă urmăribilă, testat conform standardului cerut - și gata să construiască ceva care va dura.
