Prețurile oțelului inoxidabil în 2026 vor fi determinate în principal de un factor: nichel. Suplimentul de aliaj - componenta variabilă a prețului oțelului inoxidabil legat de costurile materiilor prime - poate reprezenta 50-70% din prețul total alOțel inoxidabil din seria 300. Înțelegerea modului în care este calculată această suprataxă, a ceea ce determină prețurile nichelului și când să cumpărați vă poate economisi compania cu 10-20% din costurile anuale de achiziție.

Se estimează că prețurile la nichel vor rămâne volatile în 2026, iar LME Nickel se tranzacționează într-un interval de 16.000-22.000 USD/tonă. Cumpărătorii care înțeleg mecanismele de suprataxare a aliajelor și își cronometrează achizițiile împotriva scăderilor prețului nichelului pot reduce costurile cu 8-15% pe parcursul anului. Blocarea contractelor pe termen lung-cu ajustări trimestriale de preț oferă cel mai bun raport risc/recompensă pentru majoritatea managerilor de achiziții.
Oțelul inoxidabil are două componente de preț
Prețul pe care îl plătiți pentru oțel inoxidabil nu este un singur număr. Este suma a două componente independente: „prețul de bază” (care acoperă prelucrarea fabricii, energia, forța de muncă și marja) și „suprataxa de aliaj” (care acoperă fluctuațiile costurilor materiilor prime). Înțelegerea acestei împărțiri este primul pas către o achiziție mai inteligentă
Masă. Prețul componentelor oțelului inoxidabil - Prețul de bază față de suprataxa pentru aliaj
|
Componentă |
Definiţie |
Ce Acoperă |
% tipic din prețul total |
Cum se schimbă |
|
Prețul de bază |
Portiunea fixa fixata de moara |
Energia, forța de muncă, rularea, cheltuielile generale, marja de profit |
30–50% (seria 300) |
Ajustat trimestrial sau semi-anual; relativ stabil |
|
Supliment pentru aliaj |
Tarif variabil bazat pe costurile materiilor prime |
Nichel, crom, molibden, costuri de intrare a fierului |
50–70% (seria 300) |
Ajustat lunar; foarte volatil |
|
Prețul total al morii |
Preț de bază + Supliment pentru aliaj |
Cost total ex-mil |
100% |
Se modifică lunar cu suprataxă de aliaj |
|
Prețul final pentru client |
Prețul fabricii + marcajul centrului de distribuție/serviciu |
Logistica, inventar, conditii de creditare |
Prețul morii + 5–20% |
Depinde de marja distribuitorului |
Sursa: World Stainless Steel Association (WSSTA) „Stainless Steel Pricing Mechanism” (2024); MEPS International „Stainless Steel Review” (2025); Publicații cu model de prețuri Aperam, Outokumpu, Acerinox (2024–2025).
De ce există suprataxa de aliaj
Suprataxa de aliaj a fost introdusă de fabricile europene și asiatice în anii 1990 pentru a transmite volatilitatea prețurilor materiilor prime - în special nichelul - de la producători la cumpărători. Înainte de sistemul de suprataxare, prețurile oțelului inoxidabil includeau un cost fix al aliajului, ceea ce înseamnă că morile absorbeau tot riscul fluctuațiilor prețului nichelului. Când prețurile nichelului au scăzut de la 50.000 USD/tonă (2007) la 9.000 USD/tonă (2009), multe fabrici s-au confruntat cu pierderi grave.
Astăzi, fiecare fabrică majoră publică un tabel lunar de suprataxă de aliaj care se ajustează pe baza prețului mediu al nichelului LME (și a altor elemente de aliaj) dintr-o perioadă anterioară -, de obicei, ultimele 2-3 luni. Aceasta înseamnă că prețul actual al oțelului inoxidabil se bazează pe prețul nichelului din aprilie sau mai, nu pe prețul actual al nichelului.
Suplimentul pentru aliaj nu este opțional - este o componentă obligatorie a prețurilor pentru oțel inoxidabil. Cumpărătorii nu pot negocia. Cu toate acestea, înțelegerea mecanicii sale permite cumpărătorilor să cronometreze achizițiile și să aleagă tipul de contract potrivit pentru a minimiza impactul.
Calculul suprataxelor de aliaj
Fiecare moară are propria formulă de suprataxă de aliaj, dar principiul de bază este același: suprataxa este egală cu costul curent al elementelor de aliere minus un cost de bază inclus în prețul de bază. Variabilele cheie pentru inoxidabilul din seria 300 sunt nichelul (Ni), cromul (Cr) și molibdenul (Mo). Pentru clasele feritice (430), nichelul este minor, dar domină cromul.
Greutate suplimentară în funcție de elementul de aliere
Masă. Compoziție de suprataxă de aliaj - Contribuția elementului pentru clasele comune
|
Nota (UNS) |
Conținut de Ni (%) |
Conținut Cr (%) |
Conținut Mo (%) |
Ni Contribuție la suprataxă |
Contribuția Cr la suprataxă |
Mo Contribuție la suprataxă |
|
304 (S30400) |
8.0–10.5 |
18–20 |
- |
65–75% |
25–35% |
0% |
|
304L (S30403) |
8.0–12.0 |
18–20 |
- |
65–75% |
25–35% |
0% |
|
316 (S31600) |
10–14 |
16–18 |
2–3 |
55–65% |
15–20% |
15–25% |
|
316L (S31603) |
10–14 |
16–18 |
2–3 |
55–65% |
15–20% |
15–25% |
|
321 (S32100) |
9–12 |
17–19 |
- |
65–75% |
25–35% |
0% |
|
410 (S41000) |
Mai mic sau egal cu 0,75 |
11.5–13.5 |
- |
0–5% |
95–100% |
0% |
|
430 (S43000) |
Mai mic sau egal cu 0,60 |
16–18 |
- |
0–5% |
95–100% |
0% |
Sursa: ASTM A240/A240M-23 „Standard Specification for crom și crom-nichel din oțel inoxidabil, tablă și benzi”; Notă tehnică „Taxa suplimentară pentru aliaj de oțel inoxidabil” Outokumpu (2024); Aperam „Metodologie de calcul a suprataxelor din aliaj” (2024); Revista MEPS din oțel inoxidabil (2025).
Mecanica: cum funcționează o actualizare lunară a suprataxelor
O formulă tipică de suprataxă de aliaj arată astfel:
Formula:Supliment pentru aliaj ($/tonă)=[WtNi × (AvgLME_Ni − BaseNi)] + [WtCr × (AvgCr_FeCr − BaseCr)] + [WtMo × (AvgMo − BaseMo)]
Unde:
WtNi=Greutatea nichelului în grad (de exemplu, 8% pentru 304, deci 80 kg/tonă)
Media medie lunară de=3-LME_Ni a prețului zilnic de decontare cu numerar a nichelului LME
BaseNi=Prețul de bază al nichelului inclus în prețul de bază (de obicei, 8.000 USD – 12.000 USD/tonă)
WtCr=Greutatea cromului (de obicei 18% pentru 304, deci 150–180 kg/tonă ca FeCr)
AvgCr_FeCr=Prețul de referință mediu al FeCr (ferocrom)
BaseCr=Prețul de referință FeCr (de obicei 1,00 USD–1,50 USD/lb conținut Cr)
Aceeași logică se aplică pentru molibden (aplicabil în grade 316)
Masă. Exemplu de calcul al suprataxelor de aliaj - Gradul 304 (iulie 2025 la 18.000 USD/tonă Ni)
|
Element |
Greutatea elementului (kg/tonă oțel) |
Costul curent pe kg ($) |
Costul de referință pe kg ($) |
Contribuție la suprataxă ($/tonă) |
|
Nichel (Ni) 8% |
80 |
18.00 (LME 18.000 USD/t) |
8.00 (linie de referință) |
80 × (18.00 − 8.00) = $800 |
|
Crom (Cr) 18% |
180 (ca Cr pur) |
2,50 (FeCr la 1,25 USD/lb Cr) |
1,20 (linie de bază) |
180 × (2.50 − 1.20) = $234 |
|
Echilibrul de fier |
Echilibru |
Inclus în prețul de bază |
Inclus în prețul de bază |
$0 |
|
Supliment total pentru aliaj |
1.034 USD/tonă |
Sursa: Outokumpu „Metodologia de calcul a suprataxelor din aliaj” (2024); Aperam „Stainless Steel Price Composition” (2024). Notă: Valorile sunt ilustrative. Fiecare moară utilizează prețuri de referință diferite, factori de recuperare și perioade de întârziere.
Pentru un grad 304 la 18.000 USD/tonă de nichel, suprataxa de aliaj este de aproximativ 1.034 USD/tonă. Dacă prețul total al morii este de 2.800 USD/tonă, înseamnă că 37% din total este suprataxa. Pentru 316L, suprataxa este si mai mare datorita componentei din molibden. Cumpărătorii trebuie să urmărească toate cele trei materii prime - Ni, Cr și Mo - nu doar nichel.
Nichelul este șoferul dominant
Nichelul reprezintă 55-75% din volatilitatea supraîncărcării aliajului. Prețul nichelului LME este influențat de oferta globală, cererea din industria bateriilor inoxidabile și EV, factori geopolitici și speculații pe piața financiară. 2026 prezintă o combinație unică de factori optimi și ursari.

Factori cheie de preț pentru 2026
Masă. Factorii de preț al nichelului - Factori optimi versus bajori pentru 2026
|
Factor |
Direcţie |
Impactul asupra prețului |
Cadrul de timp |
Certitudine |
|
Furnizare indoneziană de fontă brută cu nichel (NPI). |
Sursă de oferta în exces de - |
-15 până la -25% |
Pe termen mediu-(6–12 luni) |
Ridicat - Indonezia controlează peste 50% din aprovizionarea globală |
|
Restricții din politica minieră din Filipine |
Constrângere de aprovizionare optimistă - |
+5 până la +10% |
Pe termen scurt{0}(sezonier) |
Sezonul umed mediu - reduce exporturile de minereu de laterită |
|
Creșterea cererii de oțel inoxidabil (la nivel global 2–3%) |
Ușor optimist |
+3 până la +5% |
pe termen lung (structural) |
Nivelul ridicat de - WSSTA prognozează o creștere de 2,5% pentru 2026 |
|
Creșterea cererii bateriei EV (catozi bogati în Ni-) |
Bullish |
+5 până la +15% |
pe termen lung (structural) |
Creșterea medie de - EV poate încetini în 2026 |
|
Nivelurile stocurilor din depozitul LME |
Acțiuni în ascensiune - în scădere |
-5 până la -10% |
Pe termen mediu{0} |
Inventar ridicat de - LME Ni la nivelurile maxime de 3 ani |
|
Mecanisme de plafon/plan de preț LME |
Neutru |
Schimbare minimă |
Pe termen scurt{0} |
Scăzut - după criza din 2022, LME are noi controale |
|
Puterea dolarului american / politica Fed privind rata dobânzii |
Bearish pentru mărfuri |
-5 până la -15% |
Pe termen mediu{0} |
Prețuri de mărfuri mai mici cu - dolari puternici = |
|
Tarife de export/politica guvernamentală (Indonezia) |
Ușor optimist |
+3 până la +8% |
Pe termen mediu{0} |
Modificări potențiale de - taxe/cote de export NPI |
Sursa: LME Market Data (mai 2025); Grupul Internațional de Studiu al Nichelului (INSG) „Nickel Market Outlook” (2025); „Prognoza cererii de oțel inoxidabil” al Asociației Mondiale a Oțelului inoxidabil (WSSTA) (2025); „Raportul privind piața nichelului” S&P Global Commodity Insights (2025); Grupul CRU „Nickel Market Outlook Q2 2025”; Fastmarkets MB „Nickel Price Forecasts” (2025).
Scenarii de preț pentru nichel LME pentru 2026
Masă. Scenarii de prognoză pentru prețul nichelului LME pentru 2026
|
Scenariu |
Probabilitate |
Preț mediu LME Ni ($/t) |
Supliment mediu pentru aliaj 304 ($/t) |
Preț total mediu al morii 304 ($/t) |
Strategia de achiziții |
|
Bullish (intreruperea aprovizionării) |
15% |
$22,000–$25,000 |
$1,200–$1,400 |
$2,800–$3,200 |
Blocați acum contracte-pe termen lung; suprataxă fixă sigură |
|
Caz de bază (volatilitate moderată) |
50% |
$17,000–$20,000 |
$900–$1,100 |
$2,400–$2,700 |
Contracte trimestriale standard; cumpără la scăderi sub 17.000 USD |
|
Bearish (oferta excesivă continuă) |
25% |
$14,000–$17,000 |
$700–$900 |
$2,100–$2,400 |
Se preferă{0}}cumpărarea spot pe termen scurt; negociați prețul de bază în jos |
|
Risc de coadă (accident LME, < 12.000 USD) |
10% |
< $12,000 |
< $600 |
< $1,900 |
Cumpărare la loc complet; flexibilitate maximă; nu{0}}contracte pe termen lung |
Sursa: S&P Global Commodity Insights „Base Case Nickel Price Forecast” (Q2 2025); Grupul CRU „Nickel Outlook 2026” (mai 2025); Prognoza consensului Fastmarkets MB (Q1 2025); Curba futures LME Nickel 3m (din iunie 2025); Analiza pieței JN Alloys.
Volatilitatea istorică a prețului nichelului
Masă. Istoricul prețurilor la nichel LME și evenimente cheie (2019–2025)
|
An |
Mediu LME Ni ($/t) |
Ridicat ($/t) |
Scăzut ($/t) |
Impactul suprataxelor asupra 304 (modificare USD/t) |
Eveniment cheie |
Indicele de volatilitate |
|
2019 |
$15,000 |
$18,200 |
$11,800 |
Linia de bază |
An constant; A fost anunțată interdicția mineritului în Indonezia |
Moderat |
|
2020 |
$13,500 |
$18,000 |
$10,900 |
−120 USD (în jos) |
Colapsul cererii COVID-19 |
Moderat |
|
2021 |
$18,500 |
$22,500 |
$15,600 |
+240 USD (în sus) |
Post-recuperare COVID; Boom-ul bateriei EV pornește |
Ridicat |
|
2022 |
$24,500 |
$48,000 |
$20,000 |
+320 USD (în sus) |
criza de nichel LME (8 martie); sancțiuni împotriva Rusiei |
Extrem |
|
2023 |
$23,000 |
$34,500 |
$18,000 |
−80 USD (în jos) |
Inundația NPI din Indonezia intră pe piață; preturile scad |
Ridicat |
|
2024 |
$16,800 |
$21,000 |
$14,500 |
−350 USD (în jos) |
supraoferta globala; Stocurile LME cresc |
Moderat |
|
2025 (YTD) |
$18,200 |
$20,000 |
$16,500 |
+70 USD (moderat) |
Stabilizarea pieței; Creșterea cererii de vehicule electrice încetinește |
Moderat |
Sursa: Date istorice LME Nickel (2019–2025); S&P Global Commodity Insights; Rapoarte ale pieței de nichel ale grupului CRU; Baza de date internă de urmărire a prețurilor JN Alloys.
Cazul de bază pentru 2026 este tranzacționarea cu nichel LME între 17.000 și 20.000 USD/tonă, cu volatilitate moderată. Cel mai mare factor de risc este politica de aprovizionare indoneziană. Dacă Indonezia impune cote de export sau tarife pentru NPI, prețurile ar putea crește peste 22.000 de dolari. Dacă oferta NPI rămâne nerestricționată, prețurile ar putea scădea sub 16.000 USD. Cumpărătorii ar trebui să se pregătească pentru ambele scenarii.
Prețul pentru 2026 în funcție de calitatea oțelului inoxidabil
Impactul asupra prețului total al modificărilor nichelului, cromului și molibdenului variază semnificativ în funcție de grad. Calitățile austenitice (304, 316, 321) sunt dependente de nichel-. Calitățile feritice (430, 439) sunt afectate în primul rând de prețurile cromului. Calitățile martensitice (410, 420) au un conținut scăzut de aliaj și sunt mai puțin volatile.

Prețul total estimat în funcție de grad (scenariu de bază)
Masă. Prețul oțelului inoxidabil estimat 2026 - Prețul total al fabricii în funcție de grad ($/tonă)
|
Nota |
Formă |
Q1 2026 |
Q2 2026 |
Q3 2026 |
Q4 2026 |
Anul mediu 2026 |
Schimbarea anuală vs 2025 |
|
304 |
Placă-laminată la cald de 6 mm |
$2,400–2,600 |
$2,300–2,500 |
$2,500–2,700 |
$2,400–2,600 |
$2,450–2,600 |
± 3% |
|
304 |
Foaie laminată la rece de 2 mm |
$2,800–3,000 |
$2,700–2,900 |
$2,900–3,100 |
$2,800–3,000 |
$2,800–2,950 |
± 3% |
|
316L |
Placă-laminată la cald de 6 mm |
$3,800–4,200 |
$3,600–4,000 |
$4,000–4,400 |
$3,800–4,200 |
$3,800–4,200 |
± 5% (volatilitate Mo) |
|
316L |
Foaie laminată la rece de 2 mm |
$4,200–4,600 |
$4,000–4,400 |
$4,400–4,800 |
$4,200–4,600 |
$4,200–4,600 |
± 5% (volatilitate Mo) |
|
321 |
Placă-laminată la cald de 6 mm |
$3,000–3,300 |
$2,900–3,200 |
$3,100–3,400 |
$3,000–3,300 |
$3,000–3,250 |
± 3% (taxă suplimentară de aditiv Ti) |
|
410 |
Placă-laminată la cald de 6 mm |
$1,800–2,000 |
$1,700–1,900 |
$1,800–2,000 |
$1,700–1,900 |
$1,750–1,950 |
± 2% (numai Cr) |
|
430 |
Foaie laminată la rece de 2 mm |
$1,600–1,800 |
$1,500–1,700 |
$1,600–1,800 |
$1,500–1,700 |
$1,550–1,750 |
± 2% (numai Cr) |
Sursa: MEPS International „Stainless Steel Review” (Q2 2025); „Evaluarea oțelului inoxidabil din Asia” S&P Global Platts (mai 2025); Grupul CRU „Modelul costurilor din oțel inoxidabil” (2025); „Lista de prețuri” Outokumpu (mai 2025); „Anunț de preț” Acerinox (mai 2025). Prețurile sunt ex-FOB (Asia) - adaugă 15–20% pentru prețurile livrate în SUA/Europa.
Nota-Prognoză specifică
Masă. Nota-Inductori de preț specifici pentru 2026
|
Nota |
Șoferul principal |
Șofer secundar |
Direcția prognoză 2026 |
Evaluare de volatilitate |
|
304/304L |
Prețul nichelului LME (8–10,5% Ni) |
Prețul FeCr (ferocrom). |
În lateral spre ușor în sus (caz de bază) |
Mare - Ni grea |
|
316/316L |
Prețul nichelului LME + 2–3% lunar |
Prețul fero-molibdenului |
În lateral, dar cu vârfuri conduse de Mo- |
Foarte mare - Ni + Mo |
|
321 |
Preț LME Nickel + suprataxă Ti |
Prețul fero-titan |
Lateral; Ti aditiv relativ stabil |
Înalt - Ni condus |
|
410/420 |
Prețul FeCr (ferocrom) - fără Ni, fără Mo |
Costurile energiei |
Stabil până la ușor în jos; supraoferta |
Scăzut numai - Cr |
|
430 |
Prețul FeCr - fără Ni, fără Mo |
costuri cu energia; cerere constantă de produse |
Stabil; un avantaj limitat; creșterea cererii feritice |
Scăzut numai - Cr |
Sursa: MEPS International „Stainless Steel Review” (Q2 2025); S&P Global; Grupul CRU „Datele modelului de cost”; Studii de piață JN Alloys.
Pentru 304 (clasa cel mai frecvent achiziționată), așteptați-vă că prețurile vor varia între 2.400 USD și 2.700 USD/tonă în 2026 (FOB Asia, placă-laminată la cald). Pentru 316L, adăugați prima la molibden de 1.400 USD–1.800 USD/tonă. Pentru calitățile feritice precum 410 și 430, așteptați-vă la stabilitate, cu prețuri de 1.500 USD–2.000 USD/tonă - mult mai puțin volatile decât calitățile austenitice.
Afectul molibdenului
În timp ce nichelul atrage toată atenția, molibdenul (Mo) este factorul de dormit pentru prețul 316L. O calitate 316L conține 2–3% Mo, iar prețurile molibdenului sunt chiar mai volatile decât nichelul - tranzacționat într-un interval de 25.000 – 65.000 USD/tonă în ultimii cinci ani. Contribuția molibdenului la suprataxa pentru aliajul 316L poate varia cu 200-400 USD/tonă într-un singur trimestru.
Prognoza prețului molibdenului 2026
Masă. Prognoza prețului fero-molibdenului (FeMo) și impactul asupra taxei suplimentare pentru aliajul 316L
|
Scenariu |
Preț FeMo ($/kg Mo) |
Contribuție lunară la suprataxa de 316 litri ($/t) |
Supliment total pentru 316 L ($/t, la 18.000 $ Ni) |
Preț total 316L ($/t, laminat la cald) |
|
Bearish (Mo scăzut) |
30 USD/kg |
$600–700 |
$1,700–1,900 |
$3,600–3,900 |
|
Caz de bază (actual) |
40 USD/kg |
$800–900 |
$1,900–2,100 |
$3,800–4,200 |
|
Bullish (lipsa de luna) |
55–65 USD/kg |
$1,100–1,400 |
$2,200–2,600 |
$4,200–4,600 |
Sursa: Grupul CRU „Molybdenum Market Outlook” (Q2 2025); Fastmarkets MB „Evaluarea prețului FeMo” (mai 2025); „Datele de piață” ale Asociației Internaționale a Molibdenului (IMOA) (2025).
Dacă cumpărați 316L, urmăriți molibdenul la fel de atent ca nichelul. O variație de 5-10 USD/kg a prețului FeMo poate modifica costul 316L cu 150-300 USD/tonă. Pentru contractele pe termen lung-pentru 316L, luați în considerare o strategie de acoperire a molibdenului sau negociați o suprataxă separată pentru Mo.
Cele mai bune strategii de achiziții pentru 2026
Strategia de achiziție corectă depinde de toleranța la riscul de preț, volumul, capacitatea de stoc și fluxul de numerar. Cele mai comune tipuri de contracte diferă semnificativ în modul în care gestionează suprataxa de aliaj.

Tipuri de contracte comparate
Masă. Tipuri de contracte de achiziții de oțel inoxidabil - 2026 Comparație de strategie
|
Tip contract |
Cum funcționează suprataxa |
Stabilitatea prețurilor |
Cel mai bun pentru 2026 |
Flexibilitate |
Risc pentru Cumpărător |
Reducere de volum tipic |
|
Spot (o-data) |
Suprataxă-de-livrare |
Scăzut |
Piața de urs - cumpără în scădere |
Maxim |
Riscul de preț complet al nichelului |
0% |
|
Pret fix trimestrial |
Supliment fix pentru 3 luni |
Ridicat |
Cazul de bază - volatilitate moderată |
Mediu |
Prețul blocat poate fi peste piață |
3–5% |
|
Contract anual cu suprataxa lunara |
Supliment lunar, preț de bază blocat |
Mediu |
Caz de bază - bază previzibilă + suprataxă flotantă |
Mediu |
Prețul de bază este blocat, dar suprataxa plutește |
5–8% |
|
Contract anual cu suprataxa fixa |
Preț total fix pentru 12 luni |
Foarte sus |
Protecție optimistă - împotriva creșterii prețurilor |
Scăzut (niciun beneficiu dacă prețurile scad) |
Plătiți prima pentru garanție |
5–8% + primă |
|
Contract indexat IPC/IPP |
Prețul se ajustează cu indicele de inflație |
Mediu |
Parteneriate strategice pe termen lung |
Scăzut |
Este posibil ca indicele să nu urmărească perfect nichelul |
8–12% |
|
Exact-la timp-cu plafonul de suprataxă |
Supliment lunar, dar plafonat la max |
Mediu-înalt |
Risc-cumpărătorii adversi - protejează împotriva creșterilor |
Mediu |
Premium pentru capac; este posibil să nu beneficieze de scufundări |
3–5% + prima plafon |
Sursa: Serviciul de consultanță în achiziții JN Alloys; „Manualul contractelor pentru lanțul de aprovizionare” S&P Global (2024); Grupul CRU „Distribuție și contractare de oțel inoxidabil” (2025).
Cronometrarea achizițiilor dvs
Masă. Cumpărați semnale - Când să cumpărați oțel inoxidabil în 2026
|
Semnal de piață |
Acţiune |
Motivație |
Risc de așteptare |
Economii tipice |
|
LME NI scade sub 16.500 USD/tonă |
CUMPĂRĂ - carte pentru un volum de 3–6 luni |
Suplimentul va scădea cu un decalaj de 2 luni; blocați prețuri mici |
Ni poate reveni rapid |
8–12% |
|
LME NI rămâne la 17.000 USD–19.000 USD |
ȚINE - contract trimestrial; cumpără loc pe dips |
Cazul de bază - fără urgență; achiziție standard |
Pierdeți -scăderi pe termen scurt sub 17.000 USD |
3–5% |
|
LME NI crește peste 21.000 USD |
CUMPĂRĂ un contract cu preț fix - blocat-CÂT POATE |
Suplimentul va crește; fixează prețul acum pentru a evita costuri mai mari |
Așteptarea ar putea costa 200-400 USD/tonă pe lună |
10–15% față de spot la vârf |
|
Creșterea prețului FeMo > 50 USD/kg |
Treceți unele comenzi de 316L la 304L (dacă este fezabil) |
Suplimentul Mo adaugă 300–500 USD/t la 316L; 304L poate fi suficient |
Compensație durată de viață/performanță |
Economie de 500–800 USD/t comutator de grad |
|
Anunț de politică în Indonezia |
CUMPĂRĂ Imediat înainte de ajustarea prețurilor |
Orice anunț de reducere a producției va crește Ni în câteva ore |
Piața se ajustează în 24-48 de ore; întârziere=oportunitate ratată |
5–15% |
Sursa: informații despre piață JN Alloys; Grupul CRU „Semnale de tranzacționare a mărfurilor” (2025); S&P Global Platts „Nickel Pricing Advisory” (2025).
Recomandări practice pentru 2026
Negociați un preț de bază mai mic (componenta fixă) - aceasta este partea pe care o POȚI negocia. Morile concurează pe prețul de bază.
Acceptați suprataxa de aliaj (componenta variabilă) - aceasta este determinată de piață-. Nu pierde efortul negociind-o; în schimb, gestionează-l prin sincronizare.
Luați în considerare contractele trimestriale cu preț fix-pentru scenariul de bază -, prima pentru preț fix merită stabilitatea costurilor.
Setați alertele de declanșare la LME Ni 16.500 USD și 21 USD,000 - acestea sunt semnalele de cumpărare/vânzare pentru volum suplimentar.
Pentru cumpărătorii de 316L, setați o alertă Mo separată - molibdenul poate crește independent de nichel.
Construiți un inventar strategic cu 2-4 luni peste consumul normal - dacă aveți capacitate de stocare, acesta este unul dintre cele mai bune acoperiri vii.
Diversificarea bazei de furnizori - folosiți cel puțin 2 fabrici și 1 importator/distribuitor per regiune pentru a negocia prețuri de bază mai bune.
Luați în considerare înlocuirea 304L acolo unde este posibil - pentru aplicațiile care utilizează în prezent 316L, evaluați dacă 304L îndeplinește cerințele de coroziune.
Cea mai bună strategie de achiziții pentru 2026 este o abordare hibridă: un contract trimestrial cu preț fix-pentru 60–70% din volum pentru a asigura stabilitatea costurilor, restul de 30–40% fiind achiziționat pe piața spot pentru a profita de scăderile de preț. Setați alerte de cumpărare la Ni $16.500 și Mo $35/kg. Construiți inventar în timpul T2 (în mod tradițional, perioada cu cea mai scăzută cerere) și trageți-l în T3 și T4.
Diferențele regionale de preț - China, Europa, SUA Prețurile divergente în 2026
Prețurile oțelului inoxidabil variază semnificativ în funcție de regiune. În 2026, se așteaptă ca diferența dintre prețurile asiatice (cel mai scăzute), europene (medie) și cele din SUA (cel mai ridicate) să persistă, determinată de tarifele comerciale, taxele anti-dumping și soldurile regionale de cerere-de aprovizionare.
Comparație regională de preț (Placă 304 HR, FOB)
Masă. Comparație regională de prețuri din oțel inoxidabil - 304 Placă HR ($/tonă, prognoză 2026)
|
Regiune |
Q1 2026 |
Q2 2026 |
Q3 2026 |
Q4 2026 |
Premium/Discount vs. Asia |
Factorul cheie |
|
China (FOB Shanghai) |
$2,200–2,400 |
$2,100–2,300 |
$2,300–2,500 |
$2,200–2,400 |
Referință (cel mai mic) |
supracapacitate; Avantaj de aprovizionare NPI |
|
Fosta -Chină asiatică (Coreea de Sud, Taiwan, Japonia) |
$2,400–2,600 |
$2,300–2,500 |
$2,500–2,700 |
$2,400–2,600 |
+ $200/t |
Costuri de producție mai mari; aprovizionare strategică |
|
Europa (NWE din fabrică) |
$3,200–3,500 |
$3,000–3,300 |
$3,300–3,600 |
$3,200–3,500 |
+ $1,000/t |
Costuri cu energia + tarife de import (25% pe China) |
|
SUA (Midwest ex-mill) |
$4,000–4,300 |
$3,800–4,100 |
$4,100–4,400 |
$4,000–4,300 |
+ $1,800/t |
Tarife secțiunea 232 (25%); constrângerile aprovizionării interne |
Sursa: MEPS International „Stainless Steel Review” (Q2 2025); Evaluări S&P Global Platts (mai 2025); US DOC Secțiunea 232 Statutul Tarifului Oțelului (2025); „Măsuri de salvgardare pentru oțel inoxidabil” ale Comisiei Europene (2025).
Cumpărarea din China oferă cel mai mic preț de bază cu 1.000 USD–1.800 USD/tonă față de furnizorii americani și europeni. Cu toate acestea, cumpărătorii trebuie să ia în considerare costurile de expediere (de obicei 100–300 USD/tonă), considerațiile privind taxele/DDP, termenele de livrare și consistența calității. Pentru cumpărătorii-sensibili la costuri, oțelul inoxidabil chinezesc rămâne cea mai competitivă opțiune la nivel global.
