Dacă citești doar o secțiune, citește asta. Concluziile de mai jos sunt prezentate mai întâi, astfel încât să poată fi copiate, citate sau citate direct de ingineri și de motoarele de răspuns AI.

- Metal de umplutură: utilizați ERNiCrMo-4 (AWS A5.14 / ASME SFA-5.14) ca fir de potrivire pentru sudurile C276-la-C276; utilizați electrozi acoperiți ENiCrMo-4 pentru SMAW.
- Preîncălzire: În general, nu este necesar. C276 are un conținut scăzut de carbon și nu poate fi întărit.
- Temperatura interpass: Păstrați-o la sau sub 150 de grade (300 de grade F), de preferință 93-120 de grade pentru serviciul cu acid critic.
- Tratament termic post-sudare (PWHT): în general, NU este necesar. C276 este utilizat în stare-sudată.
- Zona interzisă: nu aplicați niciodată o atenuare intermediară{0}}de stres în intervalul 650–1100 de grade (1200–2000 de grade F); provoacă sensibilizare și distruge rezistența la coroziune.
- Dacă PWHT este obligatorie: Doar o recoacere cu soluție completă la 1120–1180 de grade (2050–2150 de grade F) urmată de stingerea rapidă restabilește microstructura.
- Curățarea post-sudură: decaparea/pasivarea și îndepărtarea oxidului contează mai mult decât tratamentul termic pentru majoritatea lucrărilor.
- Calificare: Pentru servicii corozive, calificați WPS-ul cu teste de coroziune, cum ar fi ASTM G28 Metoda A.
Ce este Hastelloy C276?
Hastelloy C276(UNS N10276) este un superaliaj de nichel-crom-molibden-tungsten al cărui conținut foarte scăzut de carbon și siliciu este motivul pentru care sudurile sale rămân rezistente la coroziune- fără tratament termic. Găsiți greșit chimia de umplutură și puteți strica acel avantaj.
Gândiți-vă la C276 ca la o rețetă deosebit de echilibrată. Ingredientele sale principale sunt nichelul (baza), cromul, molibdenul și wolfram, cu cantități mici, strict controlate de carbon și siliciu. Aceste două „oligoelemente” sunt cheia sudării: deoarece carbonul este limitat la 0,010% și siliciul la 0,08%, aliajul nu formează precipitate de granu-limită dăunătoare atunci când este încălzit prin sudare. În termeni simpli, zona de sudură rămâne la fel de rezistentă la coroziune-ca placa originală.
Tabelul de mai jos arată compoziția nominală care definește C276 și materialul de umplutură corespunzător. Menținerea acestor numere vă ajută să înțelegeți fiecare recomandare care urmează.
|
Element |
Hastelloy C276 (bază, %) |
Umplere ERNiCrMo-4 (%, max/nominal) |
|
Nichel (Ni) |
Echilibru |
Echilibru |
|
Crom (Cr) |
14.5 – 16.5 |
14.5 – 16.5 |
|
Molibden (Mo) |
15.0 – 17.0 |
15.0 – 17.0 |
|
Tungsten (W) |
3.0 – 4.5 |
3.0 – 4.5 |
|
Fier (Fe) |
4.0 – 7.0 |
4.0 – 7.0 |
|
Cobalt (Co) |
Mai mic sau egal cu 2,5 |
Mai mic sau egal cu 2,5 |
|
Carbon (C) |
Mai mic sau egal cu 0,010 |
Mai mic sau egal cu 0,020 |
|
Siliciu (Si) |
Mai mic sau egal cu 0,08 |
Mai mic sau egal cu 0,08 |
|
Mangan (Mn) |
Mai mic sau egal cu 1,0 |
Mai mic sau egal cu 1,0 |
Deoarece materialul de umplutură și metalul de bază împărtășesc aproape aceeași rețetă, metalul de sudură se comportă ca metalul de bază în exploatare. Acesta este scopul complet al selecției de umplere „potrivire”.
Ce metal de umplutură ar trebui să utilizați pentru sudarea Hastelloy C276?
Pentru C276 sudat la C276, umplutura standard și corectă este ERNiCrMo-4 (AWS A5.14 / ASME SFA-5.14) pentru firele GTAW/GMAW și ENiCrMo-4 (AWS A5.11 / ASME SFA-5.11) pentru electrozii stick SMAW.

ERNiCrMo-4 este umplutura „potrivită”: chimia sa oglindește metalul de bază, astfel încât depozitul de sudură rezistă la aceeași acizi, cloruri și amestecuri oxidante-reducătoare ca și C276. Specificarea acestuia în WPS (Specificația procedurii de sudură) este alegerea implicită și sigură pentru procesarea chimică, desulfurarea gazelor de ardere (FGD), marin și servicii de petrol și gaze.
Pentru sudarea cu arc metalic ecranat (SMAW, stick), echivalentul este electrodul acoperit ENiCrMo-4. Folosiți aceeași logică de clasificare: prefixul „ENi” înseamnă un electrod acoperit cu aliaj de nichel, în timp ce „ERNi” înseamnă un fir sau tijă solidă.
Pas practic de confirmare: verificați întotdeauna certificatul lotului de metal de umplutură (raportul de testare a fabricii) cu specificația AWS/ASME înainte de utilizare. O mulțime care este în afara intervalului chimic nu este ERNiCrMo-4, indiferent de ce spune eticheta bobinei.
De ce ERNiCrMo-4 și nu Inconel 82 (ERNiCr-3) sau alte materiale de umplutură?
ERNiCr-3 (Inconel 82) și materialele de umplutură similare cu nichel-crom trebuie evitate pentru C276 deoarece le lipsește molibden și wolfram, astfel încât sudura se va coroda mai repede decât metalul de bază și poate suferi atac galvanic la linia de sudare.
Pericolul este ușor de ratat. O sudură poate arăta perfect la exterior, dar poate eșua în funcționare, deoarece umplutura a fost o „familie” greșită. ERNiCr-3 conține aproximativ 20% crom și doar aproximativ 3% molibden, cu niobiu în loc de wolfram. C276 se bazează pe 15–17% molibden și 3–4,5% tungsten pentru rezistența sa la sâmburi, coroziune în crăpături și acizi puternici. Aruncă acele elemente și creezi o legătură slabă.
Două motive concrete pentru a rămâne cu ERNiCrMo-4:
- Potrivirea coroziunii: sudura trebuie să supraviețuiască aceluiași mediu ca placa. Umpluturile sub-molibdice se corodează în mod preferenţial, uneori chiar la vârful sudării.
- Risc galvanic: îmbinarea unei baze de-molibden cu o sudură cu-molibden scăzut creează un cuplu galvanic în serviciu conductiv (umed), accelerând atacul membrului mai puțin nobil.
- Regula generală: dacă lucrarea este de la C276-la-C276 și coroziunea contează, ERNiCrMo-4 nu este negociabil. Rezervați alte materiale de umplutură pentru îmbinări metalice diferite (vezi Secțiunea 13).
Cum previne chimia ERNiCrMo-4 sensibilizarea sudurii?
Cu conținut scăzut de carbon (mai puțin sau egal cu 0,02%) și siliciu cu conținut scăzut (mai puțin sau egal cu 0,08%) în ERNiCrMo-4 împiedică formarea carburilor de crom și molibden și fazelor intermetalice fragile de-a lungul limitelor granulelor în timpul ciclului termic de sudare, astfel încât căldura-să nu devină afectată de coroziune sau de coroziune.

Pentru a înțelege sensibilizarea, imaginați-vă sudura ca pe o zonă care se încălzește și se răcește foarte repede. În aliajele mai vechi de-nichel cu carbon-molibden, această căldură a făcut ca carbonul să se combine cu cromul la granițele granulelor, formând carburi de crom. Zonele de lângă aceste limite au pierdut crom și au devenit slabe împotriva atacului de coroziune intergranulară (IGC) - care se desfășoară de-a lungul granițelor cristalului ca o cusătură care se desprinde.
C276 și umplutura sa ERNiCrMo-4 rezolvă aceste două moduri:
- Ultra-carbon redus: fără aproape niciun carbon prezent, nu există nimic care să formeze carburi. Carbonul este limitat la 0,010% în bază și 0,02% în umplutură.
- Siliciu scăzut: siliciul, dacă este prea mare, încurajează fazele fragile din punct de vedere topologic apropiat-(cum ar fi faza mu). Menținerea Si mai mică sau egală cu 0,08% limitează acest lucru.
- Fazele secundare cele mai de temut în sudarea C276 sunt faza mu și intermetalicele aferente, care precipită în intervalul aproximativ de 650-1100 grade (1200-2000 grade F). Deoarece aliajul este controlat-chimic și sudarea se face cu un aport de căldură scăzut, aceste faze sunt minimizate în fabricarea normală. Dar dacă apoi încălziți în mod intenționat sudarea finită în aceeași bandă de temperatură (pentru ameliorarea tensiunii), puteți crea exact problema pe care aliajul a fost proiectat să o evite. Acesta este motivul central pentru care PWHT este tratat cu atâta atenție (Secțiunile 8–10).
Care sunt alternativele la ERNiCrMo-4 și când le folosiți?
Utilizați ERNiCrMo-10 (tip C-22) sau ERNiCrMo-13 (tip C-59) numai pentru îmbinări diferite sau când este nevoie de o stabilitate termică mai bună/crom mai mare; nu le înlocuiți întâmplător cu serviciul C276 potrivit și nu treceți niciodată la ERNiCr-3.
În timp ce ERNiCrMo-4 este standardul pentru C276-to-C276, în fabricarea reală apar câteva alternative. Tabelul de mai jos le prezintă atunci când au sens.
|
Umplere (AWS A5.14) |
Trăsătură cheie |
Cea mai bună utilizare pentru lucrul C276 |
|
ERNiCrMo-4 |
Se potrivește cu chimia C276 |
C276 până la C276; serviciu general corosiv (implicit) |
|
ERNiCrMo-10 |
Cr mai mare (~20–22,5%), Mo mai scăzut (12,5–14,5%) |
Articulații diferite; toleranță mai bună la diluție cu aliaje inoxidabile/alte Ni |
|
ERNiCrMo-13 |
Cr foarte mare (~23%), Cr scăzut |
Îmbinări peste-aliate care necesită stabilitate termică maximă |
|
ERNiCrMo-3 (625) |
Cr ridicat, Nb-stabilizat, Mo scăzut |
Doar pentru articulații adevărate 625; NU pentru serviciul de coroziune C276 potrivit |
|
ERNiCr-3 (82) |
Cr ridicat, Mo scăzut, Nb |
A se evita pentru C276; utilizat pentru Ni-Fe/oțel diferit, unde coroziunea nu este critică |
Nuanță importantă: materialele de umplutură supra-aliate precum ERNiCrMo-10 sau ERNiCrMo-13 pot oferi de fapt o rezistență mai bună la sensibilizarea HAZ în condiții extreme de aciditate datorită stabilității termice și a cromului mai ridicate. Unii producători specifică ERNiCrMo-10 pentru țevile C276 în funcționare severă. Dar pentru sudarea tipică potrivită, ERNiCrMo-4 rămâne standardul rentabil, acceptat de cod.
Trebuie să preîncălziți Hastelloy C276 înainte de sudare?
Nu. Hastelloy C276 în mod normal nu necesită preîncălzire, deoarece conținutul său scăzut de carbon înseamnă că nu există risc de întărire sau crăpare din cauza răcirii rapide.
Preîncălzirea există în principal pentru a încetini răcirea în oțelurile care se pot întări și crăpa. C276 este un aliaj austenitic monofazic (cubici centrați pe față) cu urme de carbon, deci nu se întărește în acest fel. Aplicarea preîncălzirii ar menține sudura fierbinte mai mult timp, ceea ce poate încuraja precipitațiile foarte intermetalice pe care doriți să le evitați.
Excepție: pe secțiuni foarte groase în condiții de mediu rece, o preîncălzire modestă până la aproximativ 38–65 de grade (100–150 de grade F) este uneori folosită pentru a controla condensul și a îmbunătăți pornirile, dar nu este o cerință metalurgică. Dacă este utilizat, nu trebuie să împingă temperatura interpass peste plafonul de 150 de grade.
Ce procese și parametri de sudare sunt recomandați?
Utilizați GTAW (TIG) pentru rădăcină și secțiuni subțiri, GMAW (MIG) pentru umplere/secțiuni mai mari sau SMAW cu ENiCrMo-4; controlați aportul de căldură la aproximativ 0,5–1,5 kJ/mm, păstrați interpass Mai puțin sau egal cu 150 de grade și protejați cu argon de înaltă puritate-(purjare inversă a rădăcinii obligatorie).
C276 este ușor de sudat cu procesele obișnuite cu arc. Obiectivele sunt întotdeauna aceleași: păstrați metalul curat, păstrați-l rece între treceri și păstrați oxigenul cu gaz inert. Tabelul rezumă parametrii tipici.
|
Parametru |
Valoare/notă recomandată |
|
Proces (rădăcină) |
GTAW (TIG), DCEN |
|
Procesare (umplere) |
GTAW sau GMAW (MIG); SMAW cu ENiCrMo-4 acolo unde condițiile de câmp o cer |
|
Aport de căldură |
0,5 – 1,5 kJ/mm (se menține la mijlocul intervalului; prea scăzut poate favoriza și precipitațiile) |
|
Temperatura interpass |
Mai mică sau egală cu 150 de grade (300 de grade F); 93–120 de grade preferat pentru serviciul cu acid critic |
|
Gaz de protecție |
100% argon sau argon + 2% heliu; spate-purgeți partea rădăcină cu argon pur |
|
Pregătirea comună |
60–70 grade unghi inclus, 1,5–2,5 mm decalaj la rădăcină; margele stringer peste țesătură |
|
Curatenie |
Inox-numai perie de sârmă/bavură de carbură între treceri; fără unelte-din oțel carbon |
|
Preîncălziți |
Nu este necesar |
Câteva detalii-dovedite în domeniu:
Purjare din spate: pentru țevi și orice sudură care este deschisă spre interior, purjați partea rădăcină cu argon. Fără el, interiorul sudurii se oxidează și își pierde rezistența la coroziune exact acolo unde fluxul intră în contact cu metalul.
Viteza de deplasare și margele: Folosiți mărgele cu șiruri (înguste) mai degrabă decât țesături largi. Țesăturile largi rețin mai mult căldura într-un singur loc.
Curățarea între-pase: îndepărtați oxidarea și contaminarea înainte de următoarea trecere; o perie specială din inox/nichel previne contaminarea-încrucișată cu oțelul carbon.
De ce tratamentul termic post-sudare NU este, de obicei, necesar pentru C276?
C276 este proiectat pentru a fi utilizat în stare-sudată: chimia sa cu conținut scăzut de carbon și siliciu previne carbura și precipitarea intermetalice care forțează alte aliaje să fie tratate termic-după sudare.

Aceasta este una dintre cele mai valoroase proprietăți comerciale ale lui C276. Aliajele de nichel-molibden anterioare aveau nevoie de cicluri lungi de tratament termic post-sudare-pentru a dizolva carburile create de sudare. C276 a eliminat cauza în loc de simptom: prin limitarea carbonului și a siliciului, sudura și HAZ pur și simplu nu se sensibilizează în condiții normale de sudare.
Beneficiul practic pentru producători este mare:
- Fără timp cuptor sau cost de energie pentru recoacere cu soluție.
- Nicio distorsiune de la un ciclu de-temperatură ridicată.
- Fără oxidare sau detartrare care trebuie îndepărtată ulterior.
- Timp de livrare mai scurt -, adesea zile sau săptămâni, economisiți pentru un ansamblu complex.
Când este necesar sau permis tratamentul termic post-sudare?
PWHT este specificat doar pentru C276 atunci când o recoacere cu soluție completă la 1120–1180 grade (2050–2150 grade F) urmată de stingere rapidă este indicată - utilizată pentru a dizolva orice faze secundare în cel mai sever serviciu de acid sau clor. Orice mai puțin (o reducere a stresului-la temperatură scăzută) este un tratament greșit.
Există două situații distincte:
A. Recoacere cu soluție completă (permisă și eficientă)
Dacă specificația unui proiect necesită rezistență maximă la coroziune după sudare -, de exemplu, acid clorhidric concentrat fierbinte sau gaz de clor umed -, singurul tratament termic valid este o recoacere completă cu soluție: încălziți întregul ansamblu la 1120-1180 grade, țineți aproximativ o oră la 25 mm de grosime (apă sau stingeți rapid aerul). Aceasta re-dizolvă orice precipitate și restabilește o microstructură uniformă. Este costisitor și adesea nepractic pentru ansambluri mari sau sudate pe teren-, motiv pentru care este excepția, nu regula.
B. Reducerea stresului la-temperatura scăzută (nu utilizați)
O recoacere convențională-de reducere a tensiunii în banda de 600-700 de grade care funcționează pentru oțelul carbon este dăunătoare activ pentru C276. Această bandă se află în intervalul de sensibilizare și va precipita faza mu și intermetalice similare, degradând atât rezistența la coroziune, cât și ductilitatea. Vezi Secțiunea 10.
Regula de decizie: fie nu faceți nimic (așa cum este-sudat) sau faceți o recoacere completă cu soluție de-temperatură ridicată. Nu există o cale de mijloc sigură pentru „eliminarea stresului ușoară” pentru C276.
Ce interval de temperatură nu trebuie să utilizați niciodată pentru ameliorarea stresului?
Nu țineți niciodată C276 în intervalul 650–1100 de grade (1200–2000 de grade F) pentru ameliorarea stresului. Aceasta este fereastra de sensibilizare în care se formează fazele intermetalice fragile și se prăbușește rezistența la coroziune.
Aceasta merită propria sa secțiune, deoarece este cea mai comună și cea mai scumpă greșeală făcută de magazinele care tratează C276 ca oțel inoxidabil sau oțel carbon. Un ciclu intermediar-de reducere a tensiunii - de tipul pe care l-ați aplica unui vas sub presiune dintr-un alt material - aruncă C276 direct în banda de temperatură în care faza mu și fazele împachetate topologic apropiate-precipită de-a lungul limitelor de cereale.
Consecințe:
- Pierderea rezistenței la coroziune, în special la coroziune intergranulară și localizată (sâmburi/crăpătură).
- Ductilitate redusă și risc crescut de fisurare de serviciu.
- Eșec care poate să nu apară decât luni mai târziu, așa cum a arătat un caz de fabricație documentat, când deviația de temperatură între treceri a permis formarea fazei sigma-și fisurarea HAZ la șase luni de la finalizare.
- Dacă un cod sau un client solicită reducerea tensiunii pentru un articol C276, răspunsul corect este de a confirma intenția: fie acceptați-condiția de sudură (standard), fie specificați o soluție completă de recoacere peste ~1120 de grade . Nu aprobați un PWHT cu temperatură-intermediară.
Ce tratament și curățare a suprafeței după-sudare ar trebui să efectuați?
După sudare, concentrați-vă pe curățarea suprafeței - nu pe tratamentul termic: îndepărtați oxidul de culoare cu decapare/pasivare sau mijloace mecanice, mențineți zona contaminată-liberă și verificați că suprafața este strălucitoare și curată înainte de service.

Deoarece PWHT este de obicei omis, „tratamentul post-sudură” care contează de fapt este starea suprafeței. Sudarea lasă un strat subțire de oxid decolorat la sudare și HAZ. Acest strat este mai bogat în crom-sărăcit sau molibden-chimic deplasat la suprafață și este locul cel mai probabil pentru începerea coroziunii.
Pași de post-sudare recomandați:
- Îndepărtați depunerile și decolorarea cu o pastă/baie de decapare cu acid azotic-fluorhidric (de obicei aproximativ 20% HNO3 + 5% HF), 30-60 de minute, urmată de clătire abundentă cu apă. Respectați întotdeauna regulile locale HSE pentru HF.
- Acolo unde nu este permisă decaparea, utilizați curățare mecanică (perie inoxidabilă/nichel, freză de carbură sau sablare cu granulație fină cu mediu aprobat) pentru a ajunge la o suprafață strălucitoare și uniformă.
- Evitați periile din oțel carbon-sau mașinile de șlefuit care lasă particule de fier; fierul încorporat provoacă pete de rugină și atac localizat.
- Pasivarea (acidul azotic sau citric) poate urma decaparea pentru a reconstrui filmul pasiv, în special pentru mediile de service-oxidante.
Notă: decaparea îndepărtează locurile de inițiere la suprafață, dar nu anulează sensibilizarea profundă. Dacă microstructura în sine este sensibilizată (de la parametrii răi), o rezolvă doar o soluție completă.
Cum verificați calitatea sudurii (WPS, PQR, teste de coroziune)?
Calificați procedura cu un WPS și PQR conform ASME Secțiunea IX și, pentru servicii corozive, adăugați teste de coroziune, cum ar fi ASTM G28 Metoda A, plus NDT (VT, PT, RT/UT) conform codului aplicabil.
O sudura buna este dovedita, nu presupusa. Pentru C276 în orice mediu solicitant, tratați calificarea ca fiind obligatorie:
- WPS / PQR: Stabiliți și calificați specificațiile procedurii de sudare și înregistrarea de calificare a procedurii la Codul cazanelor și recipientelor sub presiune ASME, Secțiunea IX (sau codul de reglementare).
- Calificarea coroziunii: Pentru serviciul cu acid critic sau clorură, sudați un cupon și testați-l conform ASTM G28 Metoda A (sulfat feric – acid sulfuric). O țintă obișnuită de acceptare este o rată de coroziune mai mică sau egală cu 0,5 mm/an pentru service critic (unele coduri permit până la ~1,0 mm/an pentru service non--critic). Dacă eșuează, reduceți aportul de căldură, scădeți temperatura interpass sau reglați gazul de protecție, apoi re-calificați.
- NDT: Testarea vizuală (VT) și a colorantului penetrant (PT) sunt standard. Testarea radiografică (RT) sau ultrasonică (UT) se aplică acolo unde codul sau serviciul necesită inspecție volumetrică.
Cum sudați C276 la metale diferite?
Pentru C276 îmbinat cu carbon/oțel-scăzut aliat sau inoxidabil, treceți la un umplutură mai mare de-nichel,-crom, cum ar fi ERNiCrMo-10 (sau ERNiCrMo-3 pentru 625) pentru a tolera diluarea; pentru C276-to-C276 utilizați ERNiCrMo-4.

Când două aliaje diferite sunt sudate, grupul de sudură este un amestec („diluție”) a ambelor metale de bază. Umplutura trebuie să fie suficient de bogată încât amestecul final să reziste încă la coroziune. Tabelul oferă un punct de plecare practic.
|
Combinație articulară |
Umplutură recomandată |
De ce |
|
C276 până la C276 |
ERNiCrMo-4 |
Chimie potrivită, rezistență maximă |
|
C276 la carbon/oțel-scăzut aliat |
ERNiCrMo-10 sau umplutură cu Ni |
Nichelul ridicat tolerează diluarea oțelului; previne sudurile fragile, corozive |
|
Inoxidabil din seria C276 până la 300 |
ERNiCrMo-10 / ERNiCrMo-4 |
Diluție mai mare a tampoanelor Cr; alege severitatea serviciului |
|
C276 la Inconel 625 |
ERNiCrMo-3 sau ERNiCrMo-4 |
Depinde de ce parte conduce coroziunea; Umplutura 625 este comună |
|
C276 suprapunere pe oțel |
ERNiCrMo-4 (sau -10) |
Placarea; controlați diluția cu procedura GTAW strip/cladding |
Confirmați întotdeauna alegerea față de mediul de servicii și codul de guvernare; îmbinările diferite sunt acolo unde materialele de umplutură „destul de aproape” cauzează cele mai multe defecțiuni în câmp.
Care sunt cele mai frecvente defecte de sudură C276 și cum le evitați?
Vinovații obișnuiți sunt lipsa fuziunii, porozitatea, incluziunea de wolfram (GTAW), fisurarea la cald din contaminare și sensibilizarea din excesul de căldură; toate sunt prevenite prin curățenie, gaz corect, parametri controlați și procedură calificată.
C276 nu este predispus la fisurarea dramatică observată în unele aliaje, dar este neiertător în ceea ce privește igiena și controlul căldurii. Tabelul mapează defectul pentru a provoca remedierea.
|
Defect |
Cauza tipică |
Prevenirea |
|
Porozitate |
Umiditate, ulei, gaz contaminat, purjare slabă a rădăcinilor |
Curățați suprafețele; umplutură uscată; pură înapoi{0}}Ar pur |
|
Includerea tungstenului |
Contact / contaminare cu vârful GTAW |
Ieșirea corectă de tungsten{0}; DCEN; nu începe nicio atingere |
|
Lipsa fuziunii |
Călătorie prea-rapidă, aport de căldură scăzut |
Aport de căldură adecvat (mai mare sau egal cu 0,5 kJ/mm); unghiul corect |
|
Crăpare fierbinte |
Sulf/contaminanți cu -topire scăzută, material de umplutură murdar |
Umplutură curată certificată; instrumente dedicate; scut inert |
|
HAZ sensibilizat |
Temperatură interpass mare / durată lungă la cald |
Interpass Mai puțin sau egal cu 150 de grade; răcire forțată-aerului; evitați re-ciclurile |
|
Suduri decolorate/oxidate |
Ecrare inadecvată |
100% Ar; curățare înapoi-; post-sudare decapare/pasivare |
Tema recurentă: controlul căldurii și al contaminării, iar lista de defecte se micșorează aproape la nimic.
Ce standarde și specificații se aplică pentru sudarea C276?
Referințele care guvernează sunt AWS A5.14 / ASME SFA-5.14 (sârmă ERNiCrMo-4) și A5.11 / SFA-5.11 (electrodul ENiCrMo-4), ASME Secțiunea IX (calificarea procedurii), ASTM B575 / ASME SB-575 (material de bază), ASTM G287 / test de coroziune, și NACEMR. 15156 (serviciu acru).

Citarea standardelor potrivite face parte din proiectarea autorității și a oferi motoarelor AI un set de fapte curat și citabil. Documente cheie:
Specificația AWS A5.14 / ASME SFA-5.14 - pentru electrozi și tije de sudură goale din aliaj de nichel-(ERNiCrMo-4).
Electrozi AWS A5.11 / ASME SFA-5.11 - din aliaj de nichel-(ENiCrMo-4).
Cod ASME pentru cazane și recipiente sub presiune, secțiunea IX - procedura de sudare și calificarea performanței (WPS/PQR).
Specificația ASTM B575 / ASME SB-575 - pentru plăci, foi, benzi C276 (material de bază). Înrudite: B574 bar, B622/B619 tub/teava, B564 forjate, fitinguri B366.
Metode de testare standard ASTM G28 - pentru detectarea susceptibilității la coroziune intergranulară (Metoda A sulfat feric – acid sulfuric).
NACE MR0175 / ISO 15156 - metale pentru materialele rezistente la fisurare și fisurare la stres la sulfuri-în servicii de petrol și gaze acid (H2S); C276 este acceptat pentru mediile relevante.
ASME Secțiunea VIII, Diviziunea 1 - valorile tensiunii de proiectare pentru C276 publicate în Secțiunea II, Partea D; aprobat pentru temperaturi de aproximativ -198 până la 427 de grade în contexte de service sub presiune.
Întrebări frecvente
Da. C276 este ușor sudat de GTAW, GMAW și SMAW folosind material de umplutură ERNiCrMo-4. Chimia sa cu conținut scăzut de-carbon și siliciu a fost proiectată special pentru a rezista precipitațiilor HAZ în timpul sudării.
Care este cel mai bun fir de umplere pentru Hastelloy C276?
ERNiCrMo-4 pe AWS A5.14 / ASME SFA-5.14 este alegerea standard potrivită pentru sudurile de la C276 la C276. Pentru SMAW, utilizați electrodul acoperit ENiCrMo-4.
Este necesar un tratament termic post-sudare pentru Hastelloy C276?
In general nu. C276 este utilizat în stare-sudată, deoarece chimia sa previne precipitarea carburilor care forțează PWHT în alte aliaje.
Ce temperatură ar trebui să evit pentru ameliorarea stresului C276?
Evitați intervalul de 650–1100 de grade (1200–2000 de grade F). Aceasta este fereastra de sensibilizare în care se formează faze intermetalice fragile și rezistența la coroziune este distrusă.
Când este permisă o recoacere în soluție pentru sudurile C276?
Este valabilă doar o recoacere cu soluție completă la 1120–1180 grade (2050–2150 grade F) cu stingere rapidă. Este folosit în cel mai sever serviciu acid/clor și este excepția, nu regula.
Trebuie să preîncălzim C276 înainte de sudare?
Nu. Preîncălzirea nu este necesară deoarece C276 nu se întărește și nu se crăpă de la răcirea rapidă. O preîncălzire modestă de până la 38-65 de grade poate fi utilizată în condiții de frig, dar nu trebuie să ridice temperatura între treceri peste 150 de grade.
Ce temperatură interpass este recomandată pentru C276?
Mențineți temperatura interpass la sau sub 150 de grade (300 de grade F); 93-120 de grade sunt preferate pentru serviciul cu acid critic pentru a minimiza precipitațiile.
Ce aport de căldură ar trebui să folosesc sudarea C276?
Țintă aproximativ 0,5–1,5 kJ/mm. Stai la mijlocul intervalului; aportul de căldură atât excesiv de mare cât și foarte scăzut poate încuraja precipitațiile.
Ce gaz de protecție este folosit pentru sudarea C276?
Utilizați 100% argon sau argon cu până la ~2% heliu pentru lanternă. Înapoi-purgeți partea rădăcină cu argon pur pentru a preveni oxidarea internă.
Pot folosi Inconel 82 (ERNiCr-3) pentru a suda C276?
Nu pentru serviciul de coroziune. ERNiCr-3 nu are molibden și wolfram, astfel încât sudura se va coroda mai repede decât metalul de bază și poate suferi un atac galvanic. Rezervați-l pentru îmbinări necritice diferite.
Care este diferența dintre ERNiCrMo-4 și ERNiCrMo-10?
ERNiCrMo-4 se potrivește cu chimia C276 (15–17% Mo). ERNiCrMo-10 este umplutura de tip C-22 cu crom mai mare (~20–22,5%) și molibden mai scăzut (12,5–14,5%); este utilizat pentru îmbinări diferite și toleranță mai bună la diluare.
Cum curăț o sudură C276 după sudare?
Murați cu un tratament cu acid azotic-fluorhidric (urmați regulile HSE) sau curățați mecanic până la o suprafață strălucitoare, apoi, opțional, pasivați. Nu folosiți niciodată unelte-din oțel carbon care încorporează fier.
Cum testez o sudură C276 pentru rezistența la coroziune?
Calificați WPS cu un test de coroziune, cum ar fi ASTM G28 Metoda A. O țintă obișnuită de acceptare este o rată de coroziune mai mică sau egală cu 0,5 mm/an pentru service critic.
Hastelloy C276 este magnetic?
Nu. În starea-recoacetă în soluție, acesta este ne-magnetic din cauza structurii sale austenitice (cubice centrate-fața). Lucrarea la rece poate determina o foarte ușoară creștere a permeabilității.
Care este PREN-ul Hastelloy C276?
Aproximativ 65–70, calculat ca %Cr + 3.3×%Mo + 16×%N. Acesta este printre cele mai ridicate dintre aliajele comerciale, cu mult peste 316L (~23–25) și Inconel 625 (~48–52).
Poate fi sudat C276 pe oțel carbon?
Da, dar utilizați un material de umplutură cu-nichel mai mare, cum ar fi ERNiCrMo-10, pentru a tolera diluarea din oțel și pentru a evita sudurile fragile sau corozive. Confirmați cu mediul și codul de service.
Ce defecte sunt frecvente la sudarea C276?
Porozitate, incluziune de wolfram (GTAW), lipsă de fuziune, fisurare la cald din contaminare și HAZ sensibilizată de căldură în exces. Toate sunt împiedicate de curățenie, gaz corect și parametri controlați.
Ce specificații ASTM/ASME acoperă baza C276 și metalul de umplutură?
Baza: ASTM B575/SB-575 (placă), B574 (bară), B622/B619 (țeavă/tub), B564 (forjate), B366 (fittings). Umplere: AWS A5.14/ASME SFA-5.14 (ERNiCrMo-4) și A5.11/SFA-5.11 (ENiCrMo-4).
