254SMO (UNS S31254 / EN 1.4547)şi904L (UNS N08904 / EN 1.4539)ambele sunt clasificate ca oțeluri inoxidabile super austenitice, renumite pentru rezistența lor superioară la coroziune în comparație cu clasele convenționale 316L sau 317L. Cu toate acestea, aceste două aliaje ocupă niveluri distincte de performanță, iar selectarea unei clase greșite poate duce la defecțiuni premature ale echipamentului, timpi de nefuncționare costisitoare sau - la fel de importante - cheltuieli excesive inutile.

Cheie la pachet:
254SMO este alegerea premium pentru medii severe cu clorură, servicii cu apă de mare și aplicații cu acizi agresivi în care rezistența la pitting (PREN > 40) nu este-negociabilă.
904L este calul de lucru-eficient din punct de vedere al costurilor pentru sarcini de coroziune moderată, procesare chimică generală și aplicații în care bugetul, sudabilitatea și disponibilitatea globală conduc decizia.
Nota:PREN (Numărul echivalent al rezistenței la pitting)=%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N. Un PREN mai mare indică o rezistență mai puternică la coroziunea prin sâmburi în mediile care poartă clorură-.
Ce sunt oțelurile inoxidabile super austenitice?
Oțelurile inoxidabile super austenitice sunt o subclasă de-performanță înaltă a familiei austenitice, concepută pentru a depăși limitările de coroziune ale claselor standard din seria 300-. Gândiți-vă la oțelul inoxidabil standard 304 și 316 ca fiind caii de lucru ai industriei. Super austeniticele sunt pursânge - special crescute pentru cele mai dure medii chimice de pe planetă.
Caracteristici definitorii:
Conținutul de nichel de obicei peste 17% (față de. 8–12% în clasele standard)
Conținut de molibden de 4-7% pentru o rezistență sporită dramatic la sâmburi
Adăugări de azot (în special în 254SMO) pentru a întări aliajul fără a sacrifica performanța la coroziune
Microstructură complet austenitică, ceea ce înseamnă o rezistență excelentă chiar și la temperaturi criogenice
Ne-magnetic în stare recoaptă
Atât 254SMO, cât și 904L se încadrează în această clasă de elită, dar strategiile lor de aliere diferite produc profiluri de performanță semnificativ diferite -, așa cum demonstrează tabelele de date din acest articol.
Comparația compoziției chimice
Cea mai importantă distincție între aceste două aliaje începe la nivel atomic. Tabelul de mai jos prezintă compoziția chimică nominală conform specificațiilor respective.
Tabelul 1: Compoziția chimică - 254SMO vs 904L
|
Element |
254SMO (min) |
254SMO (maximum) |
904 l (min) |
904L (maximum) |
Unitate |
|
Crom (Cr) |
19.5 |
20.5 |
19.0 |
23.0 |
% |
|
Nichel (Ni) |
17.5 |
18.5 |
23.0 |
28.0 |
% |
|
Molibden (Mo) |
6.0 |
6.5 |
4.0 |
5.0 |
% |
|
azot (N) |
0.18 |
0.22 |
- |
0.10 |
% |
|
Carbon (C) |
- |
0.020 |
- |
0.020 |
% |
|
Mangan (Mn) |
- |
1.00 |
- |
2.00 |
% |
|
Siliciu (Si) |
- |
0.80 |
- |
1.00 |
% |
|
Cupru (Cu) |
0.50 |
1.00 |
1.0 |
2.0 |
% |
|
sulf (S) |
- |
0.010 |
- |
0.035 |
% |
|
Fosfor (P) |
- |
0.030 |
- |
0.045 |
% |
|
Fier (Fe) |
Echilibru |
Echilibru |
Echilibru |
Echilibru |
- |
Informații cheie despre compoziția
Molibden (Mo): 254SMO conține 6,0–6,5% Mo, cu aproape 30% mai mult decât 904L (4,0–5,0%). Molibdenul este singurul element de aliere cel mai eficient pentru a rezista la coroziunea în crăpături induse de clorură-și sâmburi. Acest decalaj explică în mod direct de ce 254SMO îl depășește pe 904L în medii agresive cu halogenuri.
Azot (N): 254SMO este aliat intenționat cu 0,18–0,22% azot. Azotul acționează ca un puternic inhibitor de stropire și un întăritor de soluție solidă-, crescând simultan atât limita de curgere, cât și rezistența la coroziune. 904L are doar urme de azot (până la 0,10%) și nu folosește acest element ca caracteristică de proiectare.
Nichel (Ni): 904L transportă mult mai mult nichel (23–28%) decât 254SMO (17,5–18,5%). Conținutul mai mare de nichel îmbunătățește rezistența la fisurarea prin coroziune sub tensiune (SCC) în medii apoase fierbinți și oferă o rezistență excelentă la acizi reducători, cum ar fi acidul sulfuric și fosforic. Acesta este avantajul principal de performanță al lui 904L.
Cupru (Cu): ambele clase conțin adaosuri intenționate de cupru, care sporesc în mod specific rezistența la acid sulfuric la concentrații moderate - un avantaj distinctiv pentru industria de procesare chimică.
Comparația proprietăților mecanice
Ambele aliaje sunt recoacete cu soluție-și stinsă cu apă-pentru a obține rezistență la coroziune și ductilitate optime. Tabelul de mai jos prezintă valorile minime specificate și tipice pentru formele obișnuite (placă, foaie).
Tabelul 2: Proprietăți mecanice - 254SMO vs 904L
|
Proprietate |
254SMO |
254SMO Req. |
904L |
904L Req. |
|
Rezistența la tracțiune (MPa) |
Mai mare sau egal cu 650 |
Tipic 700 |
Mai mare sau egal cu 490 |
Tipic 530 |
|
Limita de curgere 0,2% Proof (MPa) |
Mai mare sau egal cu 300 |
Tipic 330 |
Mai mare sau egal cu 220 |
Tipic 250 |
|
Alungire la rupere (%) |
Mai mare sau egal cu 35 |
Tipic 40 |
Mai mare sau egal cu 35 |
Tipic 40 |
|
Duritate (HB) |
Mai mic sau egal cu 223 |
Tipic 180 |
Mai mic sau egal cu 200 |
Tipic 160 |
|
Rezistența la impact (J, -196 grade) |
~100–150 |
Excelent |
~80–120 |
Bun |
|
Modulul de elasticitate (GPa) |
~195 |
- |
~196 |
- |
|
Densitate (g/cm³) |
8.0 |
- |
8.0 |
- |
Rezistență și formabilitate
254SMO prezintă o rezistență minimă la tracțiune și curgere mai mare în comparație cu 904L, o consecință directă a strategiei sale de aliere cu azot. Pentru aplicații structurale sau țevi de înaltă presiune-, acest lucru se traduce prin reduceri potențiale ale grosimii pereților - care compensează parțial costul mai mare al materiilor prime 254SMO.
Ambele clase oferă o ductilitate remarcabilă (alungire mai mare sau egală cu 35%) și duritate, inclusiv rezistență excelentă la impact la temperaturi criogenice de până la -196 de grade (temperatura azotului lichid). Acest lucru face ca ambele materiale să fie adecvate pentru GNL și serviciul criogenic, fără probleme de fractură fragilă.
Rezistenta la coroziune
Pentru majoritatea inginerilor care selectează între 254SMO și 904L, rezistența la coroziune este factorul decisiv. Următorul tabel prezintă o comparație multi-dimensională a celor mai relevante mecanisme de coroziune din punct de vedere industrial.

Tabelul 3: Comparația rezistenței la coroziune - 254SMO vs 904L
|
Parametrul de coroziune |
254SMO |
Evaluare |
904L |
Evaluare |
|
Valoarea PREN* |
42–45 |
Excelent |
32–36 |
Foarte bun |
|
Rezistența la pitting (mediu Cl⁻) |
Superior |
★★★★★ |
Foarte bun |
★★★★☆ |
|
Rezistența la coroziune în crăpături |
Superior |
★★★★★ |
Bun |
★★★☆☆ |
|
Fisurarea prin coroziune sub tensiune (SCC) |
Excelent |
★★★★★ |
Foarte bun |
★★★★☆ |
|
Rezistent la coroziune intergranulară. |
Excelent |
★★★★★ |
Excelent |
★★★★★ |
|
Rezistență la acid sulfuric (H₂SO₄). |
Excelent |
★★★★★ |
Foarte bun |
★★★★☆ |
|
Rezistă la acid fosforic (H₃PO₄). |
Excelent |
★★★★★ |
Excelent |
★★★★★ |
|
Expunerea la apă de mare/marină |
Excelent |
★★★★★ |
Bun |
★★★☆☆ |
Nota:PREN=%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N. Un PREN mai mare sau egal cu 40 este acceptat pe scară largă ca punct de referință în industrie pentru aliajele de calitate-apei de mare. 254SMO atinge în mod constant PREN 42–45; 904L ajunge de obicei la 32-36.
Coroziune prin pitting și crevice
Diferența PREN între 254SMO (42–45) și 904L (32–36) nu este doar academică. În practică, această diferență separă aliajele care supraviețuiesc serviciului de apă de mare de cele care nu. Platformele offshore, instalațiile de desalinizare și schimbătoarele de căldură marine care funcționează cu expunere completă la apă de mare necesită în mod constant PREN > 40 - un prag pe care numai 254SMO îl îndeplinește în mod fiabil.
Fisurarea prin coroziune sub tensiune (SCC)
Ambele clase depășesc standardul 316L în ceea ce privește rezistența la SCC datorită conținutului lor ridicat de nichel. 904Nichelul mai mare al lui L (23–28%) oferă o rezistență SCC foarte bună, în timp ce adăugarea de azot a lui 254SMO și un echilibru mai mare de crom/molibden oferă performanțe excelente. Niciunul dintre clasele, totuși, nu este imun la SCC în condiții extreme de temperatură ridicată, stres ridicat și concentrație mare de clorură simultan.
Rezistență la acizi
În acidul sulfuric (H₂SO₄), combinația 254SMO de Mo, N și Cu oferă o rezistență superioară într-o gamă mai largă de concentrații și temperaturi. Ambele clase excelează în serviciul acidului fosforic (H₃PO₄), făcându-le interschimbabile pentru componentele plantelor de îngrășăminte în care H₃PO₄ este mediu de proces primar. În astfel de cazuri, avantajul de cost al 904L determină adesea selecția.
Proprietăți fizice și termice
Tabelul 4: Proprietăți fizice și termice - 254SMO vs 904L
|
Proprietate |
254SMO |
904L |
|
Intervalul punctului de topire (grad) |
1320–1390 |
1300–1390 |
|
Conductivitate termică (W/m·K, 20 grade) |
13.5 |
12.0 |
|
Coeficientul de dilatare termică |
16,5 µm/m· grad |
15,3 µm/m· grad |
|
(20-100 de grade) |
||
|
Capacitate termică specifică (J/kg·K) |
500 |
450 |
|
Rezistivitate electrică (µΩ·m) |
0.85 |
0.95 |
|
Temp. max. (Oxidante, grad) |
~1000 |
~1050 |
|
Temp. max. (Reducere, grad) |
~600 |
~700 |
Ambele aliaje împărtășesc profiluri fizice și termice foarte asemănătoare, așa cum era de așteptat pentru două clase austenitice cu niveluri generale de aliere comparabile. Niciunul dintre clasele nu trebuie utilizat în serviciu continuu peste aproximativ 400 de grade în medii cu clorură-din cauza riscului de sensibilizare. Pentru serviciul de oxidare la temperatură ridicată-(peste 800 de grade), nici 254SMO, nici 904L nu sunt alegerea potrivită superaliajele pe bază de - nichel-, cum ar fi aliajul 625 sau 825, nu ar fi mai potrivite.
Standarde aplicabile și certificări internaționale
Specificarea desemnării corecte a standardului este esențială pentru achiziții, controlul calității, inspecție și conformitatea cu reglementările. Tabelul de mai jos consolidează standardele cheie pentru ambele clase.
Tabelul 5: Standarde și denumiri - 254SMO vs 904L
|
Corp standard |
254 Desemnarea SMO |
Denumire 904L |
Domeniul de aplicare |
|
ASTM |
S31254 |
N08904 |
Placă, foaie, bandă, bară, țeavă |
|
EN / DIN |
1.4547 |
1.4539 |
Placă, tub, fitinguri |
|
UNS |
S31254 |
N08904 |
Sistem unificat de numerotare |
|
ASME |
SA-240 / SA-182 |
SA-240 / SA-182 |
Recipiente sub presiune, Cazane |
|
ISO |
ISO 15156 |
ISO 15156 |
Petrol și gaze / Serviciu acru |
|
NACE |
Conform MR0175 |
Conform MR0175 |
Coroziune în serviciul de petrol/gaz |
|
PED (UE) |
2014/68/UE |
2014/68/UE |
Directiva privind echipamentele sub presiune |
Ambele clase sunt pe deplin recunoscute în cadrul standardelor ASME, ASTM și europene, făcându-le specificabile la nivel global pentru recipiente sub presiune, schimbătoare de căldură, sisteme de conducte și echipamente de proces. Cumpărătorii trebuie să confirme forma specifică a produsului (placă, țeavă, bară, fiting) în raport cu sub-standardul aplicabil.
Cost, disponibilitate și fabricație
Costul materialului este adesea factorul decisiv atunci când performanța la coroziune este adecvată pentru ambele clase. Următorul tabel oferă o imagine de ansamblu comparativă a parametrilor cheie comerciali și de fabricație.
Tabelul 6: Cost, disponibilitate și fabricație - 254SMO vs 904L
|
Factor |
254SMO |
904L |
|
Costul relativ al materialului |
Mai mare (premia Lu, N) |
Moderat |
|
Indicele costului relativ (904L=1.0) |
~1.2–1.4× |
1.0× |
|
Drivere de materii prime |
High Mo (>6%), adaos de N |
Ni ridicat (23–28%) |
|
Disponibilitatea globală a aprovizionării |
Moderat (specialitate) |
Disponibil pe scară largă |
|
Timp de livrare (Placă/Foaie) |
4-12 săptămâni (tipic) |
2-6 săptămâni (tipic) |
|
Sudabilitate |
Bun (umplutură ER385/385Mo) |
Excelent (ER385) |
|
Prelucrabilitate |
Moderat |
Moderat spre Bine |
|
Dificultate de fabricare |
Moderat |
Relativ Ușor |
Nota:Indicii de cost al materialelor sunt aproximativi și variază în funcție de forma produsului, grosime, cantitate și condițiile pieței. Obțineți întotdeauna cotații actuale de fabrică pentru-bugetul specific proiectului. Prețul de ~1,2–1,4× pentru 254SMO peste 904L este o medie pe termen lung-industriei pentru produsele din plăci și foi.
Ghid de sudare
Ambele aliaje trebuie sudate cu metale de umplutură potrivite sau peste{0}}aliate pentru a preveni sensibilizarea și pentru a menține rezistența la coroziune în zona afectată de căldura de sudare-:
254SMO: Folosiți metal de umplutură ER385 sau electrozi 254SMO-potriviți (de exemplu, Avesta 253MA, Sandvik 24.13.L). Aport de căldură scăzut și nu necesită preîncălzire.
904L: Folosiți metal de umplutură ER385 (AWS A5.9). 904L este în general considerat mai ușor de sudat decât 254SMO datorită ferestrei sale mai largi de procesare termică.
Ambele grade: tratamentul termic post-sudare nu este de obicei necesar. Evitați sudarea în spații închise unde concentrațiile de fum ar putea fi periculoase. Purjarea cu gaz inert în timpul sudării prin trecere la rădăcină este recomandată pentru lucrările de conducte.
Decizie rapidă: 254SMO vs 904L
Utilizați următoarea matrice ca instrument rapid de referință pentru inginerie. Răspundeți la întrebările despre mediul dvs. de aplicație; tiparul răspunsurilor indică direct nota recomandată.
|
Criteriul de decizie |
Alegeți 254SMO |
Alege 904L |
|
Concentrația de clorură |
>5.000 ppm CI⁻ |
<5,000 ppm Cl⁻ |
|
Expunerea la apă de mare/saramură |
Da |
Numai limitat |
|
Concentrația acidului sulfuric |
>40% |
Diluează (<40%) |
|
Sensibilitatea bugetului (factorul principal de cost) |
Nu |
Da |
|
Cerință de reglementare: PREN > 40 |
Da |
Nu este necesar |
|
Prioritate ușurință de sudare |
Secundar |
Primar |
|
Flexibilitatea timpului de livrare |
Flexibil |
Urgent |
|
Acid fosforic, substanțe chimice generale |
Oricum |
Oricum |
254SMO vs 904L
Tabelul de mai jos reunește fiecare parametru de comparație într-o singură referință-o-pe scurtă.
|
Dimensiune |
254Verdictul SMO |
Verdictul 904L |
|
Standard de aliaj |
UNS S31254 / 1.4547 |
UNS N08904 / 1.4539 |
|
Mo Conținut |
6,0–6,5% (mai mare) |
4,0–5,0% (inferioară) |
|
PREN |
42–45 (Superior) |
32–36 (Foarte bine) |
|
Serviciu Clorura/Apa de mare |
Cel mai bun din clasă |
Adecvat (ne{0}}apă de mare) |
|
Rezistență la acizi |
Excelent (gamă largă) |
Excelent (acizi reducători) |
|
Rezistenţă |
Mai mare (N-întărit) |
Moderat |
|
Sudabilitate |
Bun |
Excelent |
|
Costul materialului |
Mai mare (~1,2–1,4×) |
Linia de bază |
|
Disponibilitate |
Specialitate / plumb mai lung |
Disponibil pe scară largă |
|
Cele mai bune aplicații potrivite |
Sarcina severă la coroziune |
Taxă/cost-moderată |
|
Recomandare generală |
Medii dure Cl⁻ |
Serviciul chimic general |
